Kadın ve Erkeklere Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Kadın ve Erkeklere Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Sağlıklı bir cinsel birliktelik için bazı önlemler alarak ve cinsel hastalık türlerini görerek çözüm bulabilirsiniz.

Cinsel Hastalıklar Nasıl Önlenebilir?

Cinsel hastalıkları önlemek için öncelikle güvenli seks yöntemleri konusunda bilinçli bir şekilde ilerleme sağlanmalıdır. Birçok gelişmekte veya gelişmemiş toplumda yeterli cinsel bilgi olmadığı için tüm hastalıklara zemin hazırlanmaktadır.

Kadınlarda Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Vajina bölgesinde kaşıntı, akıntılarda anormallik ağrılı cinsel ilişki, genital bölgede oluşan döküntüler kadınlardaki cinsel hastalıkların belirtisi olabilir.

Oluşan cinsel hastalıklar eğer tedavi edilmezse rahim ağzı kanseri gibi kritik hastalıklara neden olabilir.

Kadınlarda Hpv Belirtileri

Kendiliğinden de düzelebilen bir hastalık olan HPV, bazı hallerde ciddi sorunlara neden olabilir. Hastalığın kendi içerisinde birçok türü vardır. Rahim ağzı kanserinin önlenmesinde bu hastalıkla alakalı ilerleme olmadan önlemler gerekmelidir.

Bel soğukluğu, korunmasız yapılan oral, anal veya vajinal seks akabinde görülen bir bakteri türü olarak bulaşabilir. Prezervatif kullanmayan kişilerde bu enfeksiyonun yayılma riski çoktur. Vajinadan akıntı ağrı veya yanma şeklinde yapılan tuvalet, sık idrara çıkma, boğaz ağrısı, uzun süren adet kanamaları, keskin ağrılı genital bölge ve ilişkide ağrı yaşamak yaygın belirtilerdir. Antibiyotiklerle yapılan tedaviyle bel soğukluğu çözümü bulunabilir.

Klamidya Enfeksiyonu

Belirtisi olmayan enfeksiyon olarak klamidya, kolay bulaşan bir hastalıktır. Genital bölgedeki temas bile bulaşması hastalıkta yaygınlık nedeni olabilir. İdrar yaparken yanma ve ağrılı cinsel ilişki,   vajinal akıntı bu hastalıkta da görülebilmektedir. Ağızdan yapılan seks durumlarında bakteri bulaşabilir. Genellikle antibiyotikle tedavisi vardır.

Kadınlardaki diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar:  Sifiliz, uyuz, molluscum contagiosum HIV (AIDS), Hepatit B hastalıkları görülebilir.

Erkeklerde Cinsel Hastalıklar

Genital Hepes, en yaygın görülen erkek cinsel hastalığıdır. Penis akıntısı ve idrarda ağrı sıklıkla görülür. Uçuk halindeki bu hastalıkta kaşıntı ve ağrı görülebilir. Renkli yumrular genellikle kırmızı renktedir.

• HPV penis çevresinde kaşıntı şeklinde kendini sıkça gösterir. Bel soğukluğunda sarı veya yeşil akıntıyla beraber idrar görülebilir.

• HIV, boğaz ağrısı, yüksek ateş gibi etkenlerle görülen bir erkek cinsel hastalığıdır.  Erkeklerde korunma yöntemleri konusu daha da geliştirilmektedir.

HABERE YORUM KAT