Kaftancıoğlu'na verilen ceza sonrası siyasetten sert tepki!

Kaftancıoğlu'na verilen ceza sonrası siyasetten sert tepki!

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasının ardından siyasilerden tepkiler de sert geldi.

Yargıtayın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verdiği ceza sonrasında partiden de sert tepki geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç; "Recep Tayyip Erdoğan, seçimlere bir yıl kala muhalefete büyük baskı uygulama kararlılığı içinde hareket ediyor. Muhalefeti sindirme, alanlara çıkarmama kararlılığı içinde hareket ediyor.” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak," Arsız kendini güçlü sanınca, haklıyı suçlu çıkarmaya kalkarmış. Hem arsızlığa, hem de hukuksuzluğa karşı dimdik ayakta duracağız." ifadelerini kullandı.

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel ise "Saray talimatıyla verilen hukuksuz bu karara karşı İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu'nun yanındayız. Yargının üzerinden siyasetin gölgesini tamamen kaldırana kadar hak, hukuk, adalet yolunda daha çok çalışacağız, daha güçlü olacağız." açıkşamsında bulundu. 

 CHP Parti Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Ali Öztunç Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; "İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu'na verilen ceza ne hukuki ne de vicdanidir, tamamen siyasidir. Bu başta muhalifler olmak üzere halka gözdağı vermeye yönelik bir karardır. Ama şunu kimse unutmasın hiçbir CHP’li korkmayacak, yılmayacak, sinmeyecek…"ifadelerini kullandı.

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Kaftancıoğlu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;" CHP İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu İstanbul’daki değişimi birlikte adımladığımız yol arkadaşımdır. Bu kararı siyasi buluyor ve kınıyorum. Başkanımızın yanındayım. Destek için yanına gidiyorum." dedi. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: “Bir saat adaletle hükmetmek, bin sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.” Sn. Canan Kaftancıoğlu’na verilen karar vicdanlarda hukukun değişmez evrensel ilkeleriyle değil, maalesef siyasetle yer etti. Hukuk haktır. Gençlerimize bırakacağımız en büyük miras adaletle hükmetmektir.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Sn. Canan Kaftancıoğlu'ya verilen cezalar ne hukuken ne de vicdanen kabul edilebilir. Elbet bu devran dönecek. Üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün galip geleceği günler yakın.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu:  Türkiye'de siyaset yasaklarla, sindirmeyle değil; ifade özgürlüğü ve tartışma kültürüyle gelişebilir. Devletin adalet mekanizması, siyasetin üzerinde bir tehdit ve cezalandırma aracı haline getiriliyor. Bu duruma karşı Mevkidaşım Canan  Kaftancıoğlu'nun yanındayım.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:  Dünün mağdurlarının, bugün mağrur olduğu bu ucube sistem, Türkiye’yi daha fazla taşıyamaz. O sandık gelecek, bu vesayet bitecek.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Yargı, Sn. Kaftancıoğlu kararı ile demokratik siyaseti hedeflemiştir. Siyasete göz dağı vererek, seçim sürecini etkilemek isteyenleri uyarıyorum: 90’ların yargıyı araçsallaştıran vesayetçi anlayışı ile iktidarda kalamazsınız. Ayarını bozduğunuz kantar, gün gelir sizi de tartar!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Nereden gelirse gelsin, haksızlığa boyun eğmeyiz. CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezanın hedefinde demokratik siyaset olduğunu bilecek kadar deneyimliyiz. Bu adaletsizlikten hep beraber kurtulacağız.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: Hakkında verilen haksız ve hukuksuz kararın ardından Canan Kaftancıoğlu’nu arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Hiç kimse endişeye kapılmasın, umutsuzluğa düşmesin! Siyasi kararların odağı haline gelen yargı kurumunu yeniden ayağa kaldıracağız.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal: Türkiye’yi ‘gücü eline geçirenin muhaliflerinin celladı olduğu’ çıkmaz sokaktan hep birlikte çıkaracağız! Başından sonuna siyasetin direktifiyle işleyen yargı süreciyle verilen ceza nedeniyle CHP İstanbul İl Başkanı Sn. Canan Kaftancıoğlu'na  geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve birçok siyasasiden alınan karara tepki gösterildi.

 

 

 

HABERE YORUM KAT