Kas Hipertrofisi Nedir, Nasıl Görülür?

Kas Hipertrofisi Nedir, Nasıl Görülür?

Hipertrofi doku veya organın aşırı şekilde gelişmesidir. Genel olarak kas hücrelerinde meydana gelen hacim artışı olarak bilinen Hipertrofide kütle artışı yaşanır.

Hipertrofi farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Hiperplazi ise doku ya da organ hacminin hücre artışına bağlı olarak büyümesidir. Hipertrofide hücre hacimleri büyüme gösterirken hiperplazide ise hücre sayılarında artış görülür. Hipertrofi, yetişkin vücudunda bölünme yeteneğini azalmış hücrelerde ortaya çıkar. Farklı organlarda farklı etkiler nedeniyle görülebilen hipertrofi, organların içinde bulunduğu duruma uyum sağlar.

Nasıl Görülür?
Hamilelik sırasında rahim fetüse bağlı olarak genişler. Rahmin bu kadar büyük değişim geçirebilmesi için farklı mekanizmalardan destek alınır. Gebelik döneminde rahim ‘myometrium’ adlı tabakanın genişlemesi ile büyür. 

Myometrium tabakasında bulunan kas hücreleri, gebeliğin ilk haftalarında bölünerek çoğalır. Bu durum Hiperplazi etkisidir. Bu aşama içerisinde rahim büyümesi hipertrofi olarak ortaya çıkmaz. Hamileliğin daha sonraki aşamalarında ortaya çıkan gerilmeler hücrelerin hipertrofiye girmelerine neden olur. Hacmi artan rahim fetüsün gelişmesi için gerekli olan alanı sağlar. 

Kardiyak Hipertrofi
Kardiyak hipertrofi
anormal büyümeye verilen isimdir. Yoğun antrenman yapan atletlerde sıklıkla görülür. Özellikle kalpte meydana gelen bu kalınlaşma, kalbin yapısını bozarak düzgün işlev görmesini engelleyebilir. Kalbin beslenmesine yardımcı olan damarlar olan koroner damarlar üzerine basınç uygulayarak damar tıkanıklığına da neden olabilir.

Kalp yapısının bozulmasına neden olan çeşitli genetik hastalıklar kanın pompalanması için kalbe daha çok baskı yapar. Bu güçlü kasılmalar kalp kasında kalınlaşmaya neden olabilir. Kalbin gelişmesine yardımcı olan hipertrofi, bir süre sonra kalp fonksiyonlarının azalmasına neden olabilir.

Kas Hipertrofisi Nedir?
Hipertrofinin, kol kası ya da bacak kasında görülmesine kas hipertrofisi adı verilir. Özellikle sporcuların ilgi alanlarından bir tanesidir.

Kas hipertrofisinin iki farklı türü yer almaktadır. Kas yapımındaki önemli mekanizmalardan biri olan hipertrofi, çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yaşa ve cinsiyete göre hipertrofinin etkisi değişebilir. Ancak ağır bir yükle yapılan egzersiz, kas gelişiminde hızlı bir sonuç ortaya çıkabilir. Doğru bir egzersiz programından destek alarak sizde bu yöntemle kaslarınızı büyütebilirsiniz.
 

HABERE YORUM KAT