Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Kaşıntı Neden Olur?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Kaşıntı Neden Olur?

Sağlıklı her insanda kaşınma ortaya çıkar. Kaşınmak doğal dürtülerden bir tanesidir.

Ancak bazı zamanlarda uzun süreli kaşınma problemleri ile karşılaşabiliriz. Peki, kaşıntıya ne iyi gelir?

Kaşıntı bazı zamanlarda rahatsız edici cilt sağlığına dönüşebilir. Kaşıntı vücudun belirli bölgelerinde ya da tamamında ortaya çıkabilir. Cildin nem düzeyini korumak ve kozmetik ürünlerden uzak durmak kaşıntı probleminin azalmasına yardımcı olabilir. Psikolojik problemlerde kaşınmayı tetikleyen etkenlerden bir tanesidir. Vücutta kaşıntı ve kabarma gibi reaksiyonların şiddetine göre tanı konulabilir.

Vücutta Kaşıntı Nedir?

Vücudun her noktasında ortaya çıkan kaşıntı problemi, her insanda görülür. Bazı zamanlarda kaşıntı sağlık sorunlarına da neden olabilir. Kaşıntının kontrol altına alınmaması pek çok problemin habercisidir. Aşırı kaşında kişinin hayat kalitesinin düşmesine neden olabilir. Vücutta kaşıntı ve kabarma şeklinde de görülebilen bu durumu tetikleyen farklı sebepler bulunabilir.

Vücutta Kaşıntı Nedenleri

Dermatolojik hastalıklar ya da ilaçların yan etkileri kaşıntı nedenleri arasındadır. Sıkıntı ve strese bağlı olarak görülen kaşıntı vücudun her noktasında ortaya çıkabilir.

Cilt hastalıkları, kaşıntı şikayeti ile kendisini gösterir. Aşırı derecede rahatsızlık verebilen kaşıntı hayat kalitesini de belirgin ölçüde düşürür. Kaşıntıya neden olan problemler;

  •          Cilt Kuruluğu,
  •          Uyuz,
  •          Egzama,
  •          Sarılık,
  •          Böbrek Yetmezliği,
  •          Siroz

Teşhis Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda kaşıntının nedenini bulamayabilirsiniz. Hekiminiz kaşıntınızın nedeni bulmak için fizik muayene ve tıbbi geçmiş testlerinizi inceleyebilir.

Kan testi

Demir eksikliği nedeniyle kaşıntı ortaya çıkabilir.

Karaciğer ve tiroid testleri

Hipertiroidizm gibi tiroid bozuklukları kaşıntıya sebep olabilir.

Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Kaşınmaya sebep olan hastalığın tedavi edilmesiyle bu problemden kurtulabilir. Kaşıntı şikayetiniz bulunuyorsa uzman bir hekime danışmanız gerekir. Hekim, hastanın fizik muayenesini gerçekleştirir. Gerekli gördüğünde ek tetkikler yapar.

Cilt kaşıntıları uzun sürdüğü zaman yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkilemektedir. Özellikle kaşıntı uykuyu bölerek uyku kalitesini azaltmasına neden olabilir. Uykusuzluk stres ve endişenin de tetikleyicisidir. Bununla beraber aynı bölgeyi sürekli olarak kaşımak teni tahriş ederek yaralanmalara neden olacaktır. Yaraların kaşınmasıyla enfeksiyon problemleri de ortaya çıkabilir.

HABERE YORUM KAT