KIŞ LASTİĞİ NEDİR?

KIŞ LASTİĞİ NEDİR?

Yaklaşık 15-20 yıl öncesine kadar ülkemizde çok bilinmeyen, o dönemlerde kar lastiği adıyla da anılan lastik türüdür.

Hava sıcaklıklarının düştüğü iklimlerde kullanılmaktadır. Önemi günümüzde yeni yeni anlaşılmaktadır. 

Bir lastiğin kış lastiği olabilmesi için üzerinde M+S (Mud+Snow) ve Dağ sembolü içinde bir kar tanesi işareti olması gerekir.

Ülkemizde 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında, Ticari araçlarda kullanılması zorunludur. Kurala uymayanlara 776 TL para cezası kesilecektir. Bu ceza 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın belirleyeceği miktar ile güncellenecektir. Ama binek kullanıcılara bir zorunluluk söz konusu değildir. 

Gelelim özelliklerine;
-Yazlık lastikler 7 derece sıcaklığın altında sertleşip tutunma özelliğini yüksek ölçüde kaybederler. Kış lastikleri farklı hamuru ile hem ıslak hem de kuru zeminde bu özellikleri 7 derece ve altında daha iyi gösterirler.  
-Islak ve  kaygan yollarda daha kısa fren mesafeleriyle aracın güvenliğini artırır.

-Yazlık lastiklerin üzerindeki kanallar karda dolup yola tutunma kabiliyetini yitirirler. Kış lastiklerinin ise hem kanalları hem de tırtıkları, yumuşak hamurun da yardımıyla kolayca dolmaz ve kar ve çamur üzerinde hareket kabiliyetini maksimuma çıkarır.

-Zorlu hava koşullarında yakıttan tasarruf sağlarlar.
-En önemlisi can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşırlar.
-Lastiklerin hava basıncı, standartların altına düşürülmemelidir.
-Yaz mevsiminde ise olumsu fren mesafesi ve lastiklerin çabuk yıpranıp diş derinliğinin azalması nedeniyle kullanılmaması gerekir. 

HABERE YORUM KAT