Kıyafetlerdeki Yağ Lekelerini Çıkarmak İçin Yöntemler

Kıyafetlerdeki Yağ Lekelerini Çıkarmak İçin Yöntemler

Giysilerinizde oluşan yağ lekeleri zor ve görüntü açısından da sıkıntı anlamına gelen bir duruma işaret eder. Kullanacağınız bazı yöntemlerle bu sorunu yok edebilirsiniz.

Yağ Lekesini Çıkarmak İçin Tuz Kullanımı

Kıyafetlere bir nedenle yağ lekesi bulaştıysa, öncelikle lekenin üzerindeki yağlı kısmı emmesi için kuru bir peçeteden yardım alınır. Peçete, dokuların üzerindeki yağı azaltıcı bir etki yapar. Hemen ardından da lekeli bölüme tuz ekleyebilirsiniz. Bu klasik bir yöntem olmakla beraber bir diğer yıkamada leke kalmaması için önemlidir. Yağ lekesi tuz eklenen alanda tuzun yağ parçacıklarını alması ile sonlanacaktır. Bu lekenin tam olarak giderilmesi için bir süre üzerinde kalması ve beklemesi gerekir. Burada önemli olan, kuru bezle alım yapmanızın ardından hemen müdahale yapmanız ve yağı tuzla buluşturmanızdır.

Karbonatla Yağ Lekesi Çıkarma

Giysiden yağ lekesi çıkarma yöntemleri arasında en sık kullanılan malzemelerden biri de karbonattır. Toz karbonat özellikle polyester ve pamuklu giysilere uygulandığında avantajlı bir kullanım sağlar. Karbonatın temel özelliği kumaşın üzerindeki yağı almasıdır. Bu işlemi uygulamadan önce yine bir peçete ile veya kuru temiz bezle yağı emdirmelisiniz.

  • Yağlı bölgeye bir miktar karbonat serpiştirin ve bir gün bu şekilde kalmasını sağlayın.
  • Beklettiğiniz alanı fırçalayın. Bu işlemin ardından sabunla ovalama yapın.
  • Durulayarak temizleyin. Lekeler geçmediyse yeniden aynı işlemi yapın. Kalın ve çok lekeli kumaşlarda yağ geçmeyebilir.

Tebeşir İle Yağ Lekesini Çıkarmak 

Yağ lekesini çıkarmak için etkili yöntemlerden biri de tebeşir tozudur.   Temel prensip olarak karbonatla aynı bir etki vardır ve yağlı olan giysinin lekeli kısmına tebeşir tozunu sürerek bekletmelisiniz. Fakat bir uyarı yapmak gerekirse, lekelerle alakalı olarak küçük yağlanmalara odaklanmanız avantaj anlamına gelir. Yemek esnasında giysilere sıçramış durumdaki yağ lekelerini çıkarmak için üzerine sürtmeniz yeterli olacaktır. Bu sürtme işlemi lekeye tam işlemesi için gerçekleşir. İşlem sonunda da en kısa sürede yıkamayı unutmayın.

Çamaşır Suyu Kullanılır mı?

Yağ lekesi çıkarmak için ne kullanılır sorusu deyince en güçlü leke çıkarıcılardan biri olan çamaşır suyu gelmektedir. Yağ lekesine çamaşır suyu sadece beyaz kıyafetlerde destek olabilir. Ancak yapısını bozmamak için dikkat etmelisiniz.

HABERE YORUM KAT