Korona virüse karşı bağışıklık geliştiriyor muyuz?

Korona virüse karşı bağışıklık geliştiriyor muyuz?

Dünya üzerinden pandemi oluşmasına sebep olan korona virüs hakkında en çok merak edilen konu bağışıklık kazanılıp kazanılmadığıdır.

Hastalıklar geçirilme aşamasından sonra vücutta antikor oluşmasına sebebiyet vermektedirler. Bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlayan antikorlar sayesinde bir daha aynı hastalığa yakalanma riski ortadan kalkmaktadır. Yapılan aşıların asıl amacı bu şekilde bağışıklık kazanılmasını sağlamaktadır. Ancak korona virüs hastalığının antikorlarının vücudu koruyup korumadığı henüz netlik kazanmamıştır.

Korona virüs hastalığı da vücutta antikor oluşturan hastalıklardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Enfeksiyon kapıldıktan sonra virüs özel antikorları vücutta oluşmaya başlar. Ancak korona virüs antikorlarının bağışıklık sistemini koruyup korumadığı tam olarak netlik kazanmamıştır. Bağışıklığı koruduğu belirlenemeyen hastalığın antikorlarının ise ne kadar koruyucu olduğu veya olacağı da belirlenememiştir henüz. Belirsizlik nedeniyle antikor seviyeleri de bilinmemektedir.

Dünya üzerinde hastalığın tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesi rahatsızlığı geçiren ve iyileşen kişilerden alınan plazma tedavisi olmaktadır. Hastalanan kişilere, tedavisi tamamlanmış kişilerden alınan plazma örnekleri verilmektedir. Hastalıkla ilgili bilinen antikor oluşum süresi 14 gün olarak belirlenmiştir. 14 gün içerisinde hastalığın belirtileri vücutta kendini göstermektedir. Ancak hastalığın hafif seyrettiği kişilerde antikor oluşumu daha zayıf bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunların yanında oluşan antikorun da ne kadar koruyacağı belli değildir.

Testler Yeniden Pozitif Çıkabilmekte
Ne kadar güçlü olduğu bilinmeyen antikorların koruyuculuğu da ilerleyen zamanlarda etkisini kaybetmektedir. Özellikle yeniden yapılan testlerin pozitif çıkmasının sebebi bu şekilde açıklansa da sebebi henüz bilinmemektedir. Örneğin yapılan ilk testte pozitif çıkan ve daha sonrasında yapılan testlerde negatif çıkarak tedavisini tamamlayan kişilerde belli bir zaman sonra yapıla test pozitif çıkabilmektedir.

Hastalığa yakalanan çok az kişi ilerleyen zamanlarda yeniden hastalığa tekrar maruz kalmıştır. Hastalık belirtileri azaldıktan sonra yapılan PCR testi negatif çıksa bile, bir süre sonra yapılan testlerde yeniden pozitif değer çıkabilmektedir. İlk testlerden sonra yapılan testlerde negatif değer çıktıktan sonra testler tekrar yapılabilmektedir. Yeniden yapılan testlerin bir kısmında negatif çıkan ve sonrasında pozitif çıkan RNA testi hastalık olduğunu göstermemektedir. Hastalık oluşmaz ve bulaş riski taşımaz.

HABERE YORUM KAT