Koronavirüs Aşısı İçin Başvuru Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Koronavirüs Aşısı İçin Başvuru Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Çin’den gelen Koronavirüs aşısı için Sağlık Bakanlığı başvuru ekranını açarak Covid-19 aşısı olabilecek kişiler için başvuru koşulları yerini aldı.

Covid-19 aşısı olmak için gerekli koşulları sağlayan gönüllüler hastane çalışanlarının ardından aşı olabilir. Ancak bu gönüllü kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Aşı ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanacaktır. Hastane ortamında çalıştıkları için önlemi önceden alınmalıdır.

Koronavirüs Aşısı İçin Başvuru Koşulları Nelerdir?
Sağlık Bakanlığı aşı çalışması hakkında vatandaşlarını sık sık bilgilendiriyor. Çin’den Türkiye' ye getirilen ve Faz 3 çalışması 15 Eylül’de başlamıştı. Öncelik sağlık çalışanlarının olduğu için sonrasında gönüllü vatandaşlar üzerinde uygulanacaktır. Bu şartlar arasında 18 ile 59 yaş arası ve Covid-19 hastalığı geçirmemiş kişiler 0850 811 18 80 arayabilir veya https://covid19asi.calismasi.info adresi üzerinden gönüllü olabilir.

Koronavirüs Aşısının Yan Etkileri Var mı?
Elbette ki her aşıda olabilecek olumsuz unsurlar Covid-19 aşısında da olabilir. Kendinizi rahatsız hissedebilir veya zarar verici diğer rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Çalışmalar ile birlikte sürdürülen yan etkileri uzmanlar tarafından açıklandı. Covid-19 aşısı ateş, ishal, bulantı, yeme bozukluğu, kusma, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrısına sebep olabilir. Aynı zamanda aşının uygulandığı bölgede şişme, ağrı, kaşıntı veya kızarıklık da oluşabilir.

Oluşabilecek riskler göz önüne alınarak aşı olan gönüllüler 30 dakika boyunca gözetim altında tutulacaktır. Ayrıca laboratuvar testi için kanınızın alındığı bölgede morarma, ağrı ve enfeksiyon olabilir. Fakat kan alınırken kişide baygınlık görülebilir.

Covid-19 gönüllü olarak yatıracağınız aşı çalışmasında çeşitli olumsuzluklar ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu çalışmaya gönüllü olan kişilerin Covid-19 kliniklerine girmesi yasaktır. Aşı için gelen gönüllüler birbirinden farklı alanlarda duracaktır. Bu doğrultuda aşı yaptıracak kişiler ile Covid-19 hastaları aynı ortama girmeyecektir.

Covid-19 için çalışan uzmanlar süreci hafif atlatmanız ve olumsuz etkileri azaltmak adına sizlere için ilaç verebilir. Eğer herhangi bir olumsuzluk ile karşı karşıya kalınır ise sizden tedavi için ücret talep edilmeyecektir. Çalışırken bu şekilde bir zarar uğrarsanız gerekli tedavileriniz karşılıksız bir şekilde tamamlanacaktır.

HABERE YORUM KAT