KYK Borcu Erteleme Şartları Neler?

KYK Borcu Erteleme Şartları Neler?

KYK borç sorgulama hakkında bir çok kişinin merak ettiği sorular bulunuyor. Bu yazımızda sizlere KYK borç sorgulama ve ödeme konusunda detayları paylaşıyoruz.

KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? KYK Borç Ödeme Ekranı

Geri ödemek üzere verilen krediler okul bittikten sonra devlet tarafından talep edilir. KYK devlet tarafından maddi imkanları yeterli bulunmayan öğrencilere burs verilmektedir. KYK borcunuz bulunuyorsa sorgulama işlemi;

  • E devlet sitesine giriş yapınız.
  • Gençlik Ve Spor Bakanlığı’na giriniz.
  • Buradan Öğrenim ve Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama seçeneğini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

KYK yurt borcu sorgulama işlemini KYK’nın resmi adresinden gerçekleştirilmektedir. T.C. kimlik numaranızı kullanarak kolaylıkla sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

KYK Borcu Nasıl Ödenir?

Öğrenciler geri ödemelerini e devlet üzerinden yapabilir. Bununla beraber Ziraat Bankası ATM’lerinden ve internet bankacılığı üzerinden de işlemlerini gerçekleştirebilir. Ödemeleri istenilen tarihten öncede yapabilirsiniz. Erken ödemelerde %20 indirim sağlanır.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet yardımı ile okumak isteyenler KYK burs başvurusunda bulunabilir. Normal öğrenim süresi dolduğu zaman kredileri geri ödemeniz gerekir. KYK burs başvurusunda bulunmak için;

  • E-Devlete giriş yapınız.
  • Gençlik ve Spor Bakanlığının ilgili hizmetine tıklayarak başvuruya basınız.
  • Sizden istenen bilgileri giriniz.

KYK tarafından istenen bilgiler doldurulduktan sonra öğrenciler başvurularını kolayca gerçekleştirebilir. Kurum aracılığı ille değerlendirilen başvurular kriterlere göre sonuçlanır.

Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

KYK borç erteleme başvurusu e devlet üzerinden kolayca yapılabiliyor. Borç Erteleme Talep Türü kısmını doldurduktan sonra;

  • İşsizlik Sebebiyle
  • Askerlik Sebebiyle
  • Yüksek Lisans nedeniyle borç ertelemesi talep edebilirsiniz.

KYK Borcuna Çok Faiz Öder miyim?

KYK borçları ile ilgili faiz oranları da merak ediliyor. Mezuniyet ya da okulla ilişiğin kesilmesinden en az iki sene sonra ödeme yapılırsa faiz işlememektedir. Her sene Bakanlar Kurulu’ndan çıkan kararlar doğrultusunda faiz miktarı belirlenmektedir.

KYK Borcu Hangi Şartlarda Silinir?

Her öğrencinin yapılandırma ve erteleme hakkı bulunur. KYK borcunun silinmesi için sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” raporu gerekir. Ayrıca kredi aldığı dönemde vefat eden kişilerinde borçları silinir.

HABERE YORUM KAT