Magnezyum Eksikliği Nedir? Magnezyum Kaynağı Besinler Nelerdir?

Magnezyum Eksikliği Nedir? Magnezyum Kaynağı Besinler Nelerdir?

Magnezyum vücudumuz için önemli minerallerden birisidir. Peki magnezyum eksikliğinin nedenleri nelerdir?

Vücudumuzdaki magnezyum eksikliği ile birlikte vücudumuzda kas-kemik ağrıları, yorgunluk ve enerji düşüklüğü gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bu rahatsızlıkların getirdiği huzursuzluk da eklenince magnezyum eksikliğinin önemli bir sorun olduğu ortaya çıkıyor peki magnezyum eksikliğinin nedenleri nelerdir ve hangi besinlerde bu mineral vardır.

Magnezyum vücudumuzun ihtiyaç duyduğu on bir mineralden biri olup daha çok toprak da bulunduğu için topraktan gelen besinlerde magnezyum miktarı daha fazladır. Ayrıca suda da bulunduğu bilinen bir gerçek olup su içtiğimizde de vüdumuzda ki magnezyum miktarında artış görülür.  Kemik ve kas sistemimizde önemli bir unsur olan magnezyum minerali eksikliğinde bir takım sorunların çıkmasına neden olur. Özellikle hamilelerde magnezyum eksikliği önemli sorunlara neden olmaktadır. Bunların dışında dengeli beslenen bireylerde magnezyum eksikliği görülme olasılığı pek azdır. Vücut ihtiyacı olan magnezyumu alarak bunu kemik ve kaslara yönlendirir. Ayrıca bu magnezyum miktarı kalsiyumla birleşerek kalp kaslarının kasılıp gevşemesini engeller. Kalsiyum kasılmayı magnezyum gevşemeyi sağladığı için kalp yetmezliği hastalığına karşı birebirdir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum eksikliğinin belirtileri saymakla bitmez fakat bilinenleri sıralarsak kas ağrıları ve kasılmalara, yüksek kolestrol, şeker, tansiyon gibi hastalıklara, migren, uyuşma, konsatrasyon kaybı ve dikkat dağınıklığına, yorgunluk ve düşük enerjiye, halsizliğe, mide ve bağırsak kramplarına, tahammülsüzlük ve aşırı sinire, bas dönmesi ve kalitesiz uykuya neden olmaktadır.

Magnezyum Eksikliğinin Nedenleri

Magnezyum eksikliğinin nedenlerinden en önemlisi sağlıksız beslenmedir. Ne kadar dengeli beslenirsek beslenelim bazı gıdalar tarım ilaçları nedeniyle yeterli magnezyum miktarı taşımadığı için bu gibi gıdalarda magnezyum minerali alınmaz. Bu nedenle sağlıklı gıdalar almaya özen göstermeliyiz. Bunun dışında daha çok fast food kültürü daha çok geliştiği için bu gıdaların daha çok tüketilmesi nedeniyle magnezyum eksikliği görülebilir.

Zengin Magnezyum İçeren Besinler

Topraktan gelen ürünler başta olmak üzere su ve sudan gelen ürünlerde magnezyum miktarı açısından önemli besinlerdir. Bu besinleri sıralarsak; Ispanak, marul, semizotu, soğan, avokado, brokoli, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar ve badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişleri sıralayabiliriz. 

HABERE YORUM KAT