Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Maddi durumu yeterli düzeyde olmayan ailelere verilen mama ve bez yardımı iki yıl süre ile geçerli olacak şekilde verilir.

Gelir düzeyi düşük olan ailelere destek sağlamak için sunulan imkanlardan biri olan mama ve bez yardımı yeni doğum yapan annelere kolaylık olmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yer alan bu hizmet sosyal destek çatısı altındadır. Gerekli koşulları sağlayan kişilerin ilgili yerlere başvuruda bulunması gerekir. Bu yardım ile ilgili bilgi almak isteyenler Alo 183, Alo 184 ve Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın telefon numaralarını kullanabilirler.

Mama Ve Bez Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardımı başvuruları için muhtarlıklar, Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe merkezleri, kaymakamlık binalarında yer alan sosyal hizmet müdürlükleri, sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri başvuru kabul etmektedir.

Başvuru esnasında bebeğe ait kimlik belgesi, ailenin gelir durumunu gösteren evrak, bebeğin ebeveynlerinin kimlikleri, yardım başvuru formu gerekir.

Yardıma başvuru yapabilmek için doğum canlı olarak gerçekleşmeli, anne ve babanın ikisi birden sağ olmalı, kişi başına düşen aylık gelir en fazla 701,32 TL olmalı ve bu aylık gelir haricinde ek bir gelir bulunmamalı, ebeveynlerin biri ya da ikisi birden Türk vatandaşı olmalı ve mavi kartının bulunması gerekir. Eğer anne vefat ederse bu durumda mama ve bez yardımı bakanlıktan alınan onayla birlikte babaya verilir.

Mama Ve Bez Yardım Parası Ne Zaman Alınır?

Mama ve bez yardım parası başvuru sonuçları genellikle başvurudan sonraki kırk gün içerisinde açıklanır. Bu sonuçlar e-devlet sistemi üzerinden takip edilebilir. Eğer sonuç olumlu ise anne ve babaya sonuca dair kısa mesaj gönderilir. Ödenecek olan yardım PTT şubelerinden alınabilir. 2020 yılının Kasım ayı için belirlenen yardım tutarı 202 Türk lirasıdır. Yapılan bu yardım tutarı çocuk başına farklılık göstermektedir. Bu ailelere mama ve bez yardımına ek olarak 202 lira emzirme yani süt yardımı da yapılmaktadır. Yalnızca tekil değil çoğul hamilelikler için de bu yardımdan yararlanmak mümkündür.

HABERE YORUM KAT