Meditasyon Nedir Tanımı ve Yapılışı

Meditasyon Nedir Tanımı ve Yapılışı

Derin düşünme anlamına gelen meditasyon nedir sorusu iç huzura odaklanan ve bazı bilinç halleriyle alakalı öze ulaşma çabası olarak düşünülebilir.

Meditasyon Tanımı

İnanç türü olarak bilinen meditasyon, zihinsel açıdan değişik bir denetleme amacı taşıyan hareketler zinciridir. Beden, ruh ve zihinle alakalı olarak bütünselliği kazandırmayı amaçlayan bir işlem anlamına gelir. Birçok dini inancın içerisinde de var olan bu kültür, değişken bir özelliğe de sahip olduğu için epey geniş kitlelerce yer edinmiştir. Varlığı hissetmek ve zihne odaklanmak temelinde iç huzur amacı hedeflenmektedir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Sakin ve huzurlu bir ortam bularak meditasyon yapılışı için zemini hazırlanabilir. Başlangıç aşamasında odaklanma konusunda sorun olabilir ve bu devam etmenizi engellememelidir.

 • Teknolojik açıdan iletişim kuracağınız kanalları kapatmalı ve uzaklaştırmalısınız.
 • Müzik veya su sesi bulabilirseniz odaklanmanıza faydalı olabilir. Fakat bu seslerin bölünmemesi ve sizi dağıtmaması gerekir.
 • Kıyafetlerinizin rahat olması gerekir. Giysinizin cildinize çok yapışmaması, terletmemesi, mevsime uygun şekilde giyilmiş olması gerekir.
 • Ne kadar süre boyunca yapacağınıza karar vermelisiniz. Meditasyon süresi kendiişleriniz dışında kendinize ayırdığınız bir zaman olarak günde 20 dakikadan 2 kere tekrar şeklinde olabilir. Bazı hallerde tek seferde 20 dakika da olabilir.
 • Esneme hareketleri yapmalı ve kaslarınızı hazırlamalısınız. Sabit kalarak yapacağınız hareketlerde hareketler kendinize zarar vermemelidir. Dik oturacağınız pozisyon için sırt kaslarınıza odaklanabilirsiniz.  İç bacağı esnetmek da etkili olacaktır. Başlangıç aşamasındaysanız esneklik kazanmanız hemen mümkün olmayabilir.
 • Omurgayı dik tutmak ve sürekli bunu yapmak doğru duracağınız bir pozisyon bulmak önemlidir. Gözlerinizi kapatarak odaklanacağınız kısmı ruhsal kısımlara yönlendirmelisiniz.  Bir minder üzerine rahat şekilde oturmalısınız.

Nefesi takip etmek, meditasyonla alakalı olarak en önemli kısımlardan biridir. Bu açıdan meditasyonu bir farkındalık olarak düşünebilirsiniz.  Zihinsel açıdan odaklandığınız kısımların, nefes alıp verişinizin düzenli olması ve sizin buna odaklanarak boşaltım sağlamanız önemlidir. Zihinsel odaklanma ile nefes odaklanması bir arada yapılabilir. Göbek deliği odağında diyafram nefesi önemlidir.

Meditasyonun Faydaları Neler?

Meditasyonun faydaları neler sorusu için kişiden kişiye göre değişen bir durum vardır. Bir şeye rahatlama amacıyla odaklanmak, bütünsel bir bakış açısı kazanmak için önemlidir. Meditasyon yapan kişilerde uzun süre bir konuya odaklanma artısı görülebilir.

 • Yüksek kan basıncını düzenler
 • Stres seviyesini azaltır
 • Kalp atım hızını düşürür
 • Beyin kapasitesinde artış vardır
 • Fiziksel ve psikolojik açıdan iyi hisler oluşur.

HABERE YORUM KAT