Mineral Eksikliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Mineral Eksikliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Mineraller, vücudumuzun düzgün şekilde çalışması için ihtiyaç duyulan besin öğeleridir. Mineral eksikliği gerekli oranda mineral elde edilmediğinde ortaya çıkar. Peki, Mineral eksikliği belirtileri nelerdir?

Sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek için her türlü minerale ihtiyacımız bulunur. Kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi mineraller özellikle iskelet sistemimizin güçlenmesini sağlar. Demir ve kobalt kan yapımında, çinko ise bağışıklık sistemi için önemlidir.

Mineral Eksikliği Belirtileri
Beş ana mineral eksikliği kategorisi bulunur. Mineral eksikliği belirtilerinde şu problemler görülebilir;

Kalsiyum eksikliği
İskelet sistemi için son derece gereklidir. Bununla beraber kaslarınızın, sinirlerinizin ve hormonlarınızın düzgün şekilde çalışmasını destekler. Kalsiyum eksikliği kısa vadede etkilerini tam olarak göstermez. Uzun vadede kalsiyum eksikliği kemik yoğunluğunun azalmasına neden olabilir. Tedavi edilmezse osteoporoza dönüşebilir. Bu durum özellikler yaşlılarda kemik kırığı riskini artırır.

Magnezyum Eksikliği
Vücudumuz içerisinde kimyasal reaksiyonların başarılı bir şekilde çalışması için magnezyum ihtiyacı bulunur. Kasların ve sinirlerin düzgün şekilde çalışması için magnezyuma ihtiyaç duyulur. Magnezyumunun büyük bir bölümü kas ve kemiklerde yer alır. Magnezyum eksikliği nadir görülür. Bununla beraber bazı ilaçlar kronik sağlık sorunlarına neden olabilir. Magnezyum eksikliği;

Karıncalanma,
Kas krampları,
Vücutta uyuşma,
Nöbetlere neden olabilir.
Demir eksikliği

Vücudumuz içerisinde demirin yarısından fazlası kırmızı kan hücrelerinde yer almaktadır. Demir, dokulara oksijen taşınmasını sağlar. Demir bununla beraber vücudunuzu sağlıklı tutan diğer proteinlerin de bir parçasıdır. Demir eksikliği anemiye neden olabilir. Demir eksikliği nedeniyle, güçsüzlük, yorgunluk ve bağışıklık sistemi problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Potasyum Eksikliği
Potasyum vücut içerisinde elektrolit görevi alır. Kasların kasılması ve sinir sinyallerinin iletimi için gerekli bir mineraldir. Potasyum eksikliğinin temel nedeni aşırı sıvı kaybıdır. Potasyum eksikliği belirtileri kas krampları ve halsizlik olarak kendisini gösterir. Şiddetli potasyum eksikliği ise kaslarda felce ya da kalp ritminde düzensizliğe neden olabilir.

Çinko Eksikliği
Çinko, vücudumuzda bir çok görevde bulunur. Bunlar;
Protein sentezi,
Yaraların iyileşmesi,
Bağışıklık sistemi,
DNA sentezi
Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde önemli bir mineraldi. Çinko kaynakları;

Fasulye,
Fındık,
Kepekli tahıllar
Mineral Eksikliği Tedavisi
Mineral eksikliğinin tedavisi, eksikliğin tipine ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Mineral eksikliğinin tedavisine geçmeden önce doktorunuz sizlerden test talep edebilir.
Diyet Değişiklikleri
Mineral eksikliğiniz şiddetli seviyede değilse varsa beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Demir eksikliği bulunan kişilere kırmızı et, beyaz et ve yumurta yenilmesi tavsiye edilir. Mineral eksikliği şiddetli olanlarda uzman diyetisyenlerden destek almalıdır.

Takviyeler
Sadece diyet programları mineral eksikliğinin tedavisinde yeterli olmayabilir. Bu nedenle takviye almak gerekebilir. Doktorunuz ne kadar ve ne sıklıkla takviye almanız gerektiğine karar verir. Takviye ürünler kullanırken doktorların talimatlarını takip etmek çok önemlidir.

Acil tedavi
Çok ciddi mineral eksikliği problemlerinde hastaneye yatış gerekebilir. Mineraller ve diğer besinler intravenöz şeklinde hastaya uygulanabilir.

HABERE YORUM KAT