Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Temizliği en zor olan lekelerden biri mürekkep lekesidir. Mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtına göre siz de temizliği tamamlayabilirsiniz.

Peki, çıkması bu kadar güç olan leke için işlem nasıl yapılacak? Mürekkep lekesi nasıl çıkar? İşte sorunuzun yanıtı. Çıkarma işlemini nasıl yapacaksınız? Mürekkep lekesinin çıkarılmasında ilk tercih edilen malzeme aseton oluyor. Aseton kullanarak mürekkep lekelerinin çıkarılması son derece pratik bir şeklide olabilir. Ayrıca ciltte olan mürekkep lekeleri için de aseton son derece iyi bir çözüm olacaktır. Aseton ciltte herhangi bir tahrişe neden olmadığından, hemen çıkarma işleminin tamamlanması sağlanabilir. Aseton ile ovalama gerekmesi de söz konusu.

Kurumasına İzin Vermeyin!
Pamuklu olan bölgeler için kuruma çok daha hızlı olur. Kurumanın gerçekleşmesi, ne yazık ki mürekkep lekesinin çıkmasını da zorlaştıracaktır. Bu durumda direkt olarak kurumasına izin vermemeniz önerilir. Hızlı bir şeklide müdahale etmeniz önemlidir. Özellikle keten, yünlü, pamuklu olan kumaş yüzeyleri için ortaya çıkan mürekkep lekesinde siz müdahale etmeden kurumanın gerçekleşmesi çok daha uzun süre lekenin çıkması için uğraşmak demektir. Bu sebeple ilk aşamada mürekkebi kurutmadan su kullanarak akıtmaya çalışın. Çok daha hızlı şekilde çözüm sağlamak mümkün olabilir.

Halıdan Mürekkep Çıkarmak
Yaşanan mürekkep krizi halıda olabilir. Halıdan mürekkep çıkarmak nasıl olacak? Halıdan mürekkep lekesinin çıkması için mürekkebin büyük bir kısmının temizliği soğuk su ile sağlanmalıdır. Kalan boyası için ise mısır nişastası ve taze sütü karıştırıp halıdaki lekenin üzerine sürmeniz gerekiyor. Ardından bir süre bu işlemin kuruması için beklemeniz gerekiyor. Kuruma aşamasından sonra elektrik süpürgesi ile çekin. Eğer yine de lekeye dair izler oluşursa, sabunlu su ile halıyı silmek gerekiyor.

Mürekkep Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkarılır?
Sorun koltukta da yaşanmış olabilir. Koltukta oluşan mürekkep lekesi için halıdaki gibi benzer bir yöntem uygulanması gerekiyor. Buna ek olarak saç spreyinin de koltuk yüzeyinden mürekkep çıkarmada başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Saç spreyi uygulayarak, nemli bir bez yardımıyla yüzeyi ovalayarak çıkarabilirsiniz. Mürekkep lekesini koltuktan çıkarmak bu şekilde olacaktır.

HABERE YORUM KAT