Namibya'da Uunona Adolf Hitler isimli siyasetçi seçimden zaferle çıktı

Namibya'da Uunona Adolf Hitler isimli siyasetçi seçimden zaferle çıktı

Namibya'da Uunona Adolf Hitler isimli siyasetçinin Oshana bölgesi seçimden zaferle çıkması Alman medyasında gündem oldu.

Namibya'da iktidar partisi SWAPO'nun adayı olan Adolf Hitler Uunona, geçen çarşamba yapılan seçimler sonrası Oshana bölgesinde, rakibine 983 oy fark atarak, oyların yaklaşık yüzde 85'ini aldı ve  bölgesel meclise seçilmeyi başardı.

"Kaiser'in Holokostu" diye tabir edilen bölge, 1908 soykırımında on binlerce insanın katledilmesine rağmen hala Almanca konuşan nüfusa, Almanca yer isimlerine ve insan isimlerine sahip. Almanya'nın Güneybatı Afrika'daki eski sömürgesi olan Namibya'da, Adolf Hitler'in seçimden galibiyetle çıkması, Alman medyasının gündemine düştü.

Almanya'nın en çok okunan gazetesi Bild'e verdiği demeçte siyahi siyasetçi, çocukluğunda isminin normal olduğunu düşündüğünü, anlamını bilmediğini ve babasının verdiğini söyleyerek "Dünyaya hükmetmek peşinde değilim" diyerek espri yaptı.

Bild'e "Nazi ideolojisi ile işim yok" diyen Hitler, eşinin ve yakın çevresinin kendisine Adolf diye seslendiğini ve kendisinin de genelde Adolf Uunona adını kullandığını belirten Namibyalı siyasetçi, ismini değiştirmek içinse artık çok geç olduğunu söyledi. Adolf ismi ise bölgede halen yaygın olarak kullanılan isimler arasında..

HABERE YORUM KAT