Online Eğitim ve Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Online Eğitim ve Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Çocuklarımızın eğitim-öğretim alanı okul yerine tamamen bilgisayar üzerinden alışmaya çalıştıkları online eğitim aldıkları sanal sınıflar oldu.

Online eğitim çocuklar açısından etkinliği tartışılan bir konu olmakla beraber, velilerin de bu duruma müdahil edilmesi aile ilişkilerinde değişikliklere yol açmaktadır.

Yaşanan değişikliklerden dolayı kaygı duyan çocuklar ailesi tarafından da ilgisiz, sevgisiz bırakılıp hatta baskıcı bir tavırla yaklaşıldığında daha negatif, çalışmayı istemeyen, huzursuz bir davranış sergilemeye başlıyorlar. Ebeveyn çocuk ilişkisi aslında tam bu noktada, evde eğitim hayatına bağlı olarak zarar görmeye başlıyor.

Ebeveyn çocuk ilişkisi açısından bu dönemde yapılması gereken birkaç davranıştan söz etmek mümkündür. Öncelikle çocuğun yaşadığı sıkıntının kaynağını anlamaya çalışmak gerekir. İlk verilmesi gereken mesaj, çocuğa karşı duyulan sevginin ne olursa olsun azalmayacağıdır. Ebeveynler bu süreçte çocuklarına karşı çok nazik ve sabırlı olmalıdırlar. Fazlasıyla şefkat gösterilmeli ve huzurlu bir ortam sağlanmalıdır.

Çocuğun kendini güvende hissetmesi tutarlı ve sabırlı davranışlar sonucunda mümkün olabilir. Sürekli evde kalmak zorunda olması sebebiyle sosyal anlamda eksik hisseden çocuklar için bu durumu tersine çevirecek bilgisayar ortamında arkadaş toplantıları ya da aktivite saatleri planlanmalıdır.

Haftalık ve Günlük Olarak İzleme Yapmak
Çocuklar derslerde kendini geride hissettiği için çalışmayı reddediyor olabilir. Bu durumda ebeveynlerin öğretmen ile iletişime geçerek, eksik kaldığı noktaları tespit etmesi çok önemlidir. Çocuğun eksikleri tespit edildikten sonra, bu eksikleri gidermeye yönelik keyifli aktiviteler planlanabilir.

Çocuğun ders programını takip etmek, dersleri izlerken daha etkili olması adına notlar almasını sağlamak öğrenmesi açısından oldukça önemlidir. Ödevlerinin düzenli kontrolü, konuları anlayıp anlamadığı konusunda düzenli günlük ve haftalık tekrarlar fazlasıyla faydalı olacaktır.

Ebeveynlerin çalışma saatlerini planlama konusunda da yardımcı olmaları gerekir. Bu noktada online eğitimde ebeveyn rolü büyük önem taşımaktadır. Çocuğun algısının daha açık olduğu öğle saatlerinde çalışma saatleri planlanmalı ve bu şekilde harcadığı zamanı daha etkin bir biçimde kullanması sağlanmalıdır.

Ödevleri ile ilgili evde güncel değişiklikler yapmak onun hoşuna gidecektir. Onun için verilen emeğe ve gösterilen sevgiye paralel olarak kendini huzurlu ve güvende hisseden çocuk, daha mutlu ve başarılı olacaktır.
 

HABERE YORUM KAT