Özel Plaka Nasıl Alınır Çıkartma Şartları

Özel Plaka Nasıl Alınır Çıkartma Şartları

Plakada değişiklik yaptırmak istediğinizde özel plaka nasıl alınır sorusu da gündeme gelir. Bazı şartlar yerine geldiğinde araç için seçtiğiniz plakayı kullanabilirsiniz.

Neden Özel Plaka Alınır?

Bir araç aldığınızda bu aracı özelleştirerek seçimi kendiniz yapmak istediğinizde yeni plaka değişimi için özel plaka başvurusu yapmanız gerekir. Bu özel plaka, harfleri vs. özel olan bir görüntü verir. İkinci el araç ve sıfır araçlarda bu kullanım yapılabilir.

Özel Plaka Çıkartmak İçin Ne Yapmalı?

Herhangi bir plakayı zaten yeni araç aldığınızda otomatik çıkarmış olursunuz ve ayrıca bir plaka değişimi yapmak üzere özel plaka şartları konusunda şunlara önem vermeniz gerekir:

  • Hangi şehirde yaşıyorsanız ve ikametgahınız da neredeyse buna göre aynı şehir kodu olması önemlidir. Kayıtlardaki yaşam alanınız sistemden görüntülenmektedir ve buna göre belirleme yapılmaktadır. Fakat firma aracı için özel plaka alınacaksa bu durumda ek vergi ödemesi yapılarak sonuç alınabilmektedir.
  • Genelde özel plaka çıkarırken bir miktar ek ödeme talep edilmektedir. Plaka türü bu açıdan değişiklik gösterebilir.
  • Bazı plaka türleri için sıraya girerek plaka almanız gerekebilir. Plaka taleplerinin çok olması onlara fazladan ödeme yapmanız anlamına gelebilir. Düşük talep olan plakalarla alakalı miktar da aşağıya çekilir.

Emniyetten Sorguyla Özel Plaka

Aldığınız araç yeniyse ve özel plaka almak için başvuru yapacaksanız noterde bu plaka müsaitlik durumunu kontrol ettirmeniz önemlidir. Bulunduğunuz ilçenin emniyet müdürlüğünde bu plaka sorgusu yaptırılabilir. Boşta olarak görünen plakalarda kendinize ayırtma işlemi yaparsınız. Ödeme miktarı da buradan öğrenilebilir. 

  • Sorgu ardından ödeme yapıldığında notere gitmeniz ve elinizdeki makbuzla plaka değişeceğini görevliye belirtmeniz gerekmektedir. Bu noter işlemlerinin ardından da Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası başvurusu yapılmalıdır. Bu başvuru ile plakanız genelde aynı günde alınmaktadır.
  • İkinci el araç için özel plaka alacaklar için de yine aynı şekilde emniyetten sorgu yapılır ve plaka durumu kontrolü gerçekleşir. Karşınıza çıkan tutarı ödemenizin ardından eski plakanızı da sökerek notere gidin. Noterden aldığınız belgelerin ardından yine Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na başvuruyla süreci tamamlayın. Şirketiniz için sizden istenen diğer imza sirküleri gibi belgeleri bulmalısınız.

HABERE YORUM KAT