Pandeminin Riskleri Devam Ediyor

Pandeminin Riskleri Devam Ediyor

Pandemi nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan Küresel Riskler Raporu, 15 yıldır dünyanın tehlike altında olacağını söylüyor.

2020 yılında uzun vadeli olarak hesaplanan riskler küresel riskler raporu açıklandığında. Daha fazla önem kazandı. Pandeminin gelmesiyle, birçok duruma hazırlıksız olunduğunun ortaya çıkması, Dünya Ekonomik Forumu konusunda da birçok soruya cevap oldu. Milyarlarca bakıcı, öğrenci ve işçinin dezavantajlı olan azınlıklar tarafından toparlanmayı engellemesi birçok problem yarattı. 

2021 raporuna göre çevresel bozulmaz ve uzun vadeli bozukluklarla ele alınması gereken işbirlikleri gençlerin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Aynı zamanda uzun vadeli zorlukların engellenmesi de söz konusu olabilir. 

Gençler Olumsuz Etkileniyor 
Teknolojinin erişim ve dijital yetenekler konusunda sosyal uyumu bozmasına neden olması birçok riski de beraberinde getirdi. Bu neslin ikinci bir küresel krizle karşılaşması konusunda önümüzdeki 10 yıl içinde birçok problem yaşanabilir. Dünya genelinde gençlerin olumsuz etkilenmesine neden olan bu durum, pandeminin riskleri söz konusu olduğunda birçok olumsuz sorunu da ortaya çıkardı. 

COVİD-19 nedeniyle ortaya çıkan ve dijital itibarın sarsılmasına neden olan bu durum,  pazarlama konusunda da birçok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Potansiyel eşitsizlikler söz konusu olduğu için orta büyüklükteki risklerin de küresel toparlanmayı engelleyeceği ortaya çıkmıştır. Bu durumda yapılan birçok çalışmanın ortaya çıkmasıyla tepki vermek yerine hareket geçmenin önemine değinilecek. 

Risk Savunucular Teşviklenmeli
En büyük riskin iklim değişikliği olduğunu ifade eden birçok uzman, 2025 yılına kadar nerdeyse 100 milyon yeni işin yaratılmasını vaat ediyor. Ancak yetişkinlerin hava büyük bir kısmının temel dijital becerilere sahip olmadığı ortaya çıktığında, iklim değişiklikleri de  gezegenimizi koruyacak adımlar kapsamında atıldı. 

En büyük uzun vadeli risklerin iklim değişikliği konusunda çalışmalar başlamasıyla gerçekleşeceğini söyleyen uzmanlar, dijital yeterlilik eşitsizlikleri söz konusu olduğunda birçok uyum çabasını vaat etmektedir. Davos Agenda etkinliklerinin gerçekleşmesi ve kolektif dayanıklılığın şok etkilerine hızlı yanıt vermesi için birçok küresel liderin de harekete geçeceği tahmin ediliyor. Hükümetler, iş dünyası ve toplumların genelinin pandemi geride kaldıkça acilen bu dayanıklılıkları takip etmesi gerektiği ifade ediliyor. 

HABERE YORUM KAT