Polis Nasıl Olunur? Polis Olmanın Şartları

Polis Nasıl Olunur? Polis Olmanın Şartları

Türkiye’de her yıl binlerce kişi polislik için başvuruda bulunuyor. Bu yazımızda nasıl polis olunur konusunu ele alacağız.

Türkiye’de polis olmak için gerek aranan kriterler, gerek kolaylık açısından her gencin hayali olmuş durumda. Bu nedenle her yıl binlerce kişi polislik için başvuruda bulunuyor. Polis olmak için yazılı ve sözlü sınavlardan geçerek fiziki yeterlilik sınavından gereken dereceyi yapmanız lazımdır. Bunun yanı sıra belirtilen süre boyunca eğitimlere tabi tutulmanız gerekmektedir. İşte size detaylarıyla nasıl polis olunur? Sorusunun cevabı.

Nasıl Polis Olunur?

Polis olmak için farklı eğitim kategorilerinden birinden mezun olmanız ve KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. Bunlar lise, ön lisans, lisans ve yüksek lisanstır. Bitirilen eğitim düzeyine göre 6 ay ila 2 yıl gibi farklı eğitim düzeylerinden geçmeniz gerekmektedir.

  • POMEM’e girmeniz dahilinde 6 ay eğitim,
  • Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO)’na girmeniz dahilinde 2 yıl eğitim,
  • Polis amirleri Eğitim Merkezi (PAEM)’ne girmeniz dahilinde ise 11 aylık bir eğitim sürecinden geçirileceksiniz.

Bu kurumlardan herhangi birine girmek için kuruma göre bazı şartlar aranmaktadır. İstenilen şartlara sahip kişiler kurumlara alınarak istenilen sürelerdeki eğitimlerini tamamlayıp polis olmaya hak kazanırlar. Bu kurumlara asil ve yedek olmak üzere iki türlü alım yapılır. Asil adaylar kuruma girmeye hak kazanan kişilerdir. Asil adayın herhangi bir sorundan dolayı kuruma girmek istememesi dolayısıyla yedek adaylardan alım yapılır.

Polis Olmanın Şartları Nelerdir?

2020 yılı için bazı değişiklikler gerçekleşsede polis olmanın şartları her yıl aynır. Bu değişiklik, polis okulundan mezun olan kişilerin A, B, C dilim şartlarını taşımalarına bakılarak sınıflara ayrılıp hizmet edecekleri yerlere atanmasını içermektedir. Bunun dışında polis olmanın şartları şunlardır.

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Lise, ön lisans, lisans veya yüksek lisans eğitim derecelerinden birinden mezun olmak
  • Bitirilen eğitim derecelerine denk bir KPSS sınavına girerek bu sınavdan taban puanını aşan bir puan almak.
  • 18 yaşından büyük olmak
  • 30 yaş altında olmak
  • Erkekler için 167cm üstü olmak, kadınlar için 162cm üstü olmak
  • Sicil kaydında herhangi bir yüz kızartıcı suçunun bulunmaması

Polis olma şartlarına uyan kişiler fiziki yeterlilik sınavı parkurunu geçerek sözlü mülakat ile değerlendirilip eğitim süreci için çağrılacaklardır.

HABERE YORUM KAT