Risk Oranı Düşük Yatırım Araçları Neler?

Risk Oranı Düşük Yatırım Araçları Neler?

Birikim yaptığımız paralarımızı doğru değerlendirmek çok önemlidir. Peki, Risk oranı düşük yatırım araçları nelerdir? kısaca bahsetmek istiyoruz.

Biriktirdiğiniz paranızı değerlendirmek istiyorsunuz fakat çok risk almak istemiyorsunuz. Risk oranı düşük yatırım araçları nelerdir? Bunlar; vadeli mevduat hesabı, bonolar, borsa yatırım fonları, hisse senetleri, tahvil olarak sıralayabiliriz.

Vadeli Mevduat Hesapları

Bu hesap türü risk yatırım araçları içinde en risksiz olanıdır. Vadeli mevduat hesapları bankanın sunduğu faiz oranınca size getiri sağlar. Para vade bitiminde o oranda kazanç sağlar.

Vadeli mevduat hesaplarında para yatırırken size kazanacağınız oran belirtildiği için vade sonunda ne kadar kazanacağınızı bilirsiniz. Bu yüzden herhangi bir risk söz konusu olmaz. Mevduat hesapları açılırken bankalar bir üst limit koyarlar. Bu limit 100.000 TL olarak verilse de bazı bankalar daha opsiyonlu olabilir.  Ayrıca vadeli mevduat hesapları devlet güvencesi altındadır. Herhangi bir durumda devlet 150.000 TL ye kadar olan kısmını öder. Bu yüzden en risksiz yatırımdır.

Bonolar

Bu yatırım aracı kısa süreli bir yatırım aracı olduğu için risksiz yatırımlar arasındadır. Bonolar 3 ay ya da 1 yıl içerisinde yani orta vadede sayılan borçlanma seçeneklerinden yararlanarak yatırım yapılmasını sağlamaktadır.  Hazine bonosu üzerinden kar verildiği için kişi istediği zaman bonosunu nakde çevirebilir. Bu sistem devlet tarafından piyasaya sunulmuş bir sistem olduğu için risksiz ve güvenilir bir sistemdir.

Tahvil

Devlet veya bazı büyük şirketlerin bütçe ihtiyacı kapsamında par a piyasasına sürmüş oldukları menkul değerlere tahvil denir. Genel olarak incelersek özel şirketlerin fon ihtiyaçlarını karşılamak üzere Sermaye piyasası kurulundan izin alınarak halka açılması sağlanır. Tahvilin bonodan farkı uzun vadeli bir yatırım aracı olmasıdır. Yani şirketler var oldukça sizin yatırımınızda aktif olarak kazanmaya devam eder. Aynı diğer yatırım araçları gibi vade sonunu beklemeden paralarını çekebilirler.

Borsa Yatırım Fonları

Borsa yatırım fonları esnek yatırım araçları olarak da adlandırılan borsa yatırım fonları sayesinde kolaylıkla alım-satım yapabilirler. Borsada hareket eden piyasa hareketlerinden yararlanırlar.

Hisse Senetleri

Hisse senetleri incelendiğinde yatırım konusunda en çok tercih edilen yatırım aracı olduğu görülür. Hisse senetleri istenildiği zaman nakde çevrilebilir. Özel şirketler üzerinden hisse senedi alındığında büyük kar elde etmekte mümkün olabilir.

HABERE YORUM KAT