Senet Nasıl Doldurulur? Senet Düzenleme Örnekleri

Senet Nasıl Doldurulur? Senet Düzenleme Örnekleri

Hem gerçek hem de tüzel kişilikler tarafından yatırım aracı olarak kullanılan senedin bazı doldurma kriterleri vardır. Bu yazımızda bunları ele alacağız.

Senet Nedir?
Düzenleyen kişi adına alacaklılık hakkı doğuran senet, hem gerçek kişiler hem de tüzel kişiler tarafında kullanılan bir yatırım aracı olmasının yanı sıra senetler hakkında doğru zannedilen birçok yanlış bilgi olduğu da bilinen bir gerçektir. 

Kırtasiyelerde rahatlıkla bulabileceğiniz senedin kanuni yaptırımları olan bir belgeye dönüşmesi için bazı önemli noktaları vardır. Eğer bu önemli noktalara dikkat etmezsek bu belge geçersiz olabilir. 

Senet Düzenlerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Öncelikle dikkat etmemiz gereken senet düzenleme tarihidir. Yani senedin alt kısmındaki senet düzenleme tarihi açık bir şekilde doldurulmalıdır. 
Ardından üst kısımdaki ödeme günü de rakamla doldurulmalıdır. Ödeme kısmının yanında ki vade kısmı da vade varsa doldurulmalı vade yoksa boş bırakılmalıdır. 

Türk lirası yazan kısma ise ödenecek tutarı yazmalısınız. Fakat burada önemli bir nokta olduğunu söyleyelim yazacağınız tutarın her iki tarafına “ # “ işaretini koymalısınız. Eğer bu işareti kullanmazsanız miktarınızın yanına farklı rakamlar eklenerek ödeyeceğiniz miktardan farklı bir miktar ödenmesini sağlayabilirsiniz #100.000# şeklinde. 

Senet Nasıl Doldurulur?
Doldurulan senette NO kısmı önemli bir yer değildir. Daha çok şirketler tarafından kullanılan borçlu takibi için doldurulan alanlardandır. 
Sayın yazısının ardındaki boşluğa ise borçlu olunacak kişi ya da lehtarın adı yazılır. Sonrasında ise borçluya ödenecek tutar yazıyla yazılır. Ve yine yanlarına “ # “ işareti eklenir. Rakamla yazılan tutar ile yazıyla yazılan tutar arasında farklılık olması nedeniyle yazıyla yazılan tutar gerçek kabul edilir. 
Alt kısımdaki bedeli ile alınmıştır kısmı ise malen veya nakden olarak doldurulur. Bu kısım isteğe bağlı olarak yetkili mahkeme tarafından da belirlenebilir. Son kısımdaki ek kısmı da kişi veya şirket kararına göre konulabilir. 

Senedin sol alt kısmında ise borçlunun bilgilerine yer verilir. Borçlunun adresi açık bir şekilde yazılmalıdır. Eğer borçlu bir şirketse vergi numarasına yer verilmelidir. Senette kefil belirtmek alacaklının borcunu tahsil etmesi oranını güçlendirir. Eğer bir kefiliniz varsa onun bilgilerini de açık bir şekilde yazmalıyız. 

Son olarak imza kısmını da imzalayıp kefilinize de üstte ki imza kısımlarını imzalatırsanız senet doldurma işlemini tamamlamış olursunuz.

HABERE YORUM KAT