Şiddet İçerikli Oyun ve Filmler Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Şiddet İçerikli Oyun ve Filmler Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Şiddet, toplumun birçok kesimini etkisi altına alan, özellikle dizi, film ve oyunlar aracılığıyla çocuklara aşılanan, ailelerin bu konuda çok bilinçli olması gereken bir hastalıktır.

Kitle iletişim araçları ve sosyal medya araçları çocukları en çok etkileyen araçlardandır. Bundan dolayı dizi, televizyon programı ve oyunları hazırlayanlar, çocukların etkilenebileceğini düşünerek çok dikkatli içerikler üretmelidir. Ebeveynlere bu konuda çok görev düşüyor. Sizin basit bir oyun olarak isimlendirdiğiniz bir oyunda çocuk, karşısındakini öldürdüğü sürece puan kazanıyor. Birçok oyun içeriğinde savaş olduğunu görüyoruz.

Televizyon dizilerine ve filmlerine baktığımızda başrolün şiddet uygulayan bir çete lideri olduğunu görüyoruz. Ve genellikle böyle diziler en çok reyting alan diziler oluyor. Şiddetin dizilerde, haberlerde, programlarda sık sık işlenmesi şiddetin normalleşmesine yol açıyor. Aynı zamanda şiddet gösteren çete liderleri çocukların ve gençlerin kafasında rol model olarak kalıyor. Bundan dolayı içerik üreticilerin daha bilinçli olması gerekiyor.

Şiddet İçerikli Oyun ve Dizilerin Çocuk Psikolojisine Etkisi

Şiddet, birçok alanda var olan ve domino taşı gibi ilerleyen bir hastalıktır. Dolayısıyla öncelikle aileden başlayarak, öğretmenler, medya araçları bu konuda bilinçli olmalı ve çocuklara ve gençlere bu bilinci aşılamalıdır. Eğitimin ailede başladığını varsayarsak özellikle ailelere bu konuda çok iş düşüyor. Aileler, çocukların izledikleri dizilere, filmlere ve oynadıkları bilgisayar oyunlarına çok dikkat etmelidir.

Önceden aile içinde şiddete tanık olan çocuklar, büyüdüklerinde aynı şekilde bu şiddeti tekrarlayabiliyorlardı. Günümüzde ise internet kullanımının gelişmesi, kitle iletişim araçlarına kolay ulaşım, akıllı telefonların yaygınlığı gibi nedenlerle artık ev içindeki rol modelden çıkıp sanal rol modeller oluştu. İzlenen filmlerin, dizilerin şiddet içermesi çocukların bu davranışı sergilemesine yol açabilir. Bu da şiddetin normal olarak algılanmasına ve bu durum karşısında duyarsızlaşmaya neden olabiliyor.

 

Son yıllarda başta psikolojik şiddet olmak üzere birçok anlamda şiddetler karşı karşıya geliniyor. Şiddet ve bunun topluma sunum şekli artık normalleşmiş durumda. Aynı zamanda son yıllarda toplumun her kesiminde şiddet eğilimi gösteriyor. Çocuklarda, ergenlerde, eğitimli yetişkin bireylerde dahi şiddet eğilimi baş gösterebiliyor.

HABERE YORUM KAT