Slayt Nasıl Yapılır?

Slayt Nasıl Yapılır?

Slayt hazırlamak için tercih edebileceğiniz en iyi programlardan biri olan PowerPoint ile çok iyi bir slayt hazırlamanız mümkündür.

Slayt yapmaya, birçok alanda ihtiyacınız olabilir. İş hayatında olduğu gibi okul hayatında da slayt yapmanız gerekebilir. Slayt veya sunum yapmak için öncelikle yapmanız gereken ilgili konu ile ilgili önceden hazırlık yapmak ve temel araştırma tekniklerini geliştirmektir. Öncelikle slayt içeriğini hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Yeterli bilgiye ulaştıktan sonra slaytınızda bahsedeceğiniz konuları düzene koymalı ve içerik üretmelisiniz. Hangi sırada hangi konudan bahsedeceğiniz gibi ayrıntılar kafanızda oturmuşsa slayt yapmaya başlayabilirsiniz.

Slayt yapmak için tercih edeceğiniz en pratik ve en kullanışlı program Microsoft PowerPoint’tir. PowerPoint kullanımı kolay ve gereksinimlerinize cevap verebilecek bir programdır. Hangi konuda slayt hazırlayacaksanız hazırlayın, bu program işinizi fazlasıyla görecektir.

En İyi Slaytı Hazırlama

PowerPoint programını açtıktan sonra, siyah kutucuk içinde yazan dosya sekmesine tıklayın. Ardından arka planda kullanmak istediğiniz temayı seçmek için yeşil kutucuk içinde olan alan kullanın. Kullanacağınız temayı seçtikten sonra slayt yapmaya başlamış olacaksınız. En iyi slaytı hazırlamak için adımları teker teker takip etmenizde yarar var. Mavi kutucuk içinde bulunan ekle seçeneğine tıkladıktan sonra slaytınızın içine video, fotoğraf, müzik, tablo veya herhangi bir yazı ekleyebilirsiniz.

Slayta yeni sayfa ekleyebilmek için yapmanız gerekense sola bulunan sayfaya sağ tıklayarak yeni slayt seçeneğine tıklamaktır. Böylece slaytınıza yeni bir sayfa eklenecektir. Bu şekilde slaytınıza istediğiniz kadar sayfa eklemesi yapmanız mümkündür.

Slaytta yeni slayt seçeneğinin altında yer alan düzen seçeneği ile sayfanın yerleşimini hızlı bir şekilde yapmanız mümkündür. Böylece kullanacağınız materyal varsa sayfaya yerleştirebilir, açıklama satırlarını hızlı bir şekilde özelleştirebilirsiniz.

Slayt yapmada genellikle Microsoft Powerpoint tercih edilse de başka program kullanmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz programlar vardır. Kullanabileceğiniz programlardan bazıları Google Slides, Slidegog, Apple Keynote, Visme gibi programlardır. Slayt yaparken, kullanışlı ve pratik bir program kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde slaytınız istediğiniz özellikleri taşımayabilir. Sizlere uygun en iyi slayt programına karar vererek slayt hazırlamaya başlayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT