Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz dönemlerde e-Devlet üzerinde başlayan uygulama sayesinde vatandaşlar soy ağaçları hakkında detaylar edinmeye başladı.

Uygulamanın duyulmasıyla beraber pek çok kişi soy ağacı sorgulama yapmaya başladı. Peki, soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? Bu sorunun yanıtını yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Soy geçmişini çıkarmak isteye vatandaşlar için e-Devlet üzerinde yeni bir hizmet ortaya çıktı. E-devlet üzerinden soy ağacı sorgulamasını milyonlarca kişi araştırıyor. İnsanlar hizmet çıktığı ilk andan itibaren kullanmaya başladı. Ancak bu özelliği henüz bilmeyen kişiler bulunuyor. Bu yazımızda sizlere soy ağacı hakkında detaylı bilgi veriyoruz. e-Devlet’te soy ağacı sorgulaması yapmak için alt tarafta yer alan adımları takip edebilirsiniz.

Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Soy ağacı uygulamasını yapabilmek için şu adımları takip edebilirsiniz.
E-devlet sitesine giriş yapın.
Giriş yaptıktan sonra e-devlet şifrenizi kullanın. Şifreniz bulunmuyorsa kimlik doğrulama kısmına yönlendirileceksiniz.
Kimliğimi doğrula bölümüne tıklayın.
E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden kolayca alabilirsiniz.
Şifrenizle giriş yaptıktan sonra Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama bölümünü tıklayın.
Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.
Sayfaya ulaştıktan sonra talebiniz alınacaktır.
Talep sonrasında sistem soy ağacı raporunuzu hazırlayacak.
Rapor sistem tarafından hazırlandıktan sonra bir daha raporun hazırlanmasını beklemeyeceksiniz.
Dilerseniz yazdır butonuna basarak yazılı olarak soy ağacınızın çıktısını alabilirsiniz.

Soy Ağacı Hakkında
Soy ağacı, belirli bir kişinin soyundan olan tüm kişileri gösteren çizelge türüdür. Bu çizelge dallanarak ilerlediği için ağaca benzetilir. Belirli bir kişinin soyundan gelenler araştırılıyorsa belirlenmiş kişi çizelgenin tepesinden sonra gelen nesiller ve tüm akrabaları dallanarak genişler.
Soy ağaçlarında eski nesiller üst tarafta ve yeni nesiller ise aşağıda gösterilir. Bu uygulamanın dışında soy ağaçlarının kendi içerisinde de bazı çeşitleri yer almaktadır. Ailenin tüm üyeleri yerine sadece aynı soy adını taşıyan kişilerin bulunduğu soy ağaçları da yer almaktadır. Bununla beraber belirli bir hanedanın soy ağacı da bulunmaktadır. Soy ağacı türleri günümüzde farklı şekillerde hazırlanabiliyor.

En Uzun Soy Ağacı
Tarihteki en uzun soy ağacı Çinli filozof Konfüçyus'un soy ağacıdır. Bu soy ağacı içerisinde toplamda 80 nesil içermektedir. Bu da tam 2 milyon kişinin soy ağacında bulunduğunu gösteriyor. 1998 yılında, bu ağacı yeniden çizmek için çalışmalar başlatılmıştı.

Soy ağacı bize geçmişimiz hakkında bir çok detayı verebiliyor. İnsanlar uzun zaman boyuna soyları hakkında araştırma yapmak istiyor ancak verileri tam olarak elde edemiyordu. Ülkemizde yayınlanan yeni uygulama sayesinde milyonlarca vatandaş soyları hakkında detaylı bilgi edinmeye başladı. İnternet üzerinden yapılan araştırma sayesinde arşivleri kurcalamaya gerek kalmadan online olarak soy ağacınıza kolayca erişebilirsiniz. E devlet üzerinden sunulan bu hizmetten soy ağacınızı sorguladıktan sonra dilerseniz bu listenin çıktısını tek tıkla kolayca alabilirsiniz. Soy ağacı sorgulama sistemini günün her saati kullanabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT