Sözleşmeli Öğretmen Atama Takvimi Belli Oldu

Sözleşmeli Öğretmen Atama Takvimi Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile birlikte yirmi bin sözleşmeli öğretmen ataması ile ilgili tarihler belli oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili açıklama yapıldı. Böylece atama bekleyen öğretmenler için süreç başladı. Ön başvurular 15 ile 26 Mart’ta alınacak. Bakanlık tarafından yapılan duyuruda su açıklamalar yer aldı.

“2021 yılı, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı takvimi ve kontenjanları açıklandı. Ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 15-26 Mart’ta, adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin ilanı ise 3 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.  5 Mart 2021 19:36
15-26 Mart tarihlerinde alınacak ön başvurunun ardından sözlü sınavlar, 17 Mayıs-6 Haziran’da yapılacak, sonuçlar 8 Temmuz’da açıklanacak. Sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, 12-16 Temmuz tarihleri arasında alınacak ve 2 Ağustos’ta sonuçlandırılacak.”

Karantinada Olanların Sözlü Sınavları Ertelenebilecek
20 bin öğretmen ataması için başvuru yapan adaylar karantinada ise sözlü sınavları 21 ile.25 Haziran tarihleri arasında sınava girebilecek. Böylelikle karantina altında olanlar için yeni bir hak tanınmış oldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın geri kalanı ise şu şekilde oldu. “Ayrıca Kovid-19 salgını sebebiyle karantina kapsamında sözlü sınava katılamayan adaylar da başvurularını, 17 Mayıs-18 Haziran’da yapacak. Bu durumdaki adayların sözlü sınavları, 21-25 Haziran arasında düzenlenecek.

Atama tercihleri 1-6 Eylül’de alınacak, sonuçları ise 8 Eylül’de duyurulacak.
Sözleşmeli öğretmenlik başvurularında, adayların atanacakları alanlara göre, 2019 veya 2020 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) dikkate alınacak. Adayların başvuru yapabilmesi için ilgili türden 50 ve üzerinde puanının olması gerekecek.”

En Çok Atama Sınıf Öğretmenliğine
20 bin öğretmen ataması tarihi netleştikten sonra merak edilen diğer bir konunda hangi branşlara atama olacağı oldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada en çok atanacak branşın sınıf öğretmenliği olduğu açıklandı. Sınıf öğretmenliğini özel eğitim ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği izledi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi. “En çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 883 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 2 bin 94 kontenjanla özel eğitim, 1938 kontenjanla İngilizce, 1805 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlikleri oldu.”

Böylelikle merakla beklenen atama takvimi de belirlenmiş oldu. Adaylar tüm branşlardan alınacak sayıya göre tercihlerini yapacak ve sonuçların açıklanmasını bekleyecek. Sonuçlar açıklandıktan sonra ise atanan öğretmenler yeni görev yerlerinde yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte ders başı yapacak.

HABERE YORUM KAT