Staycation Nedir?

Staycation Nedir?

Yepyeni bir tatil akımı ile birlikte, tatillerinizi çok daha eğlenceli bir şekilde geçirebilirsiniz. Peki Staycation nedir?

Staycation nedir diye hiç merak ettiniz mi? Her sene düzenli olarak yaptığınız tatiller, eskisi gibi eğlenceli gelmiyor mu? Bütçeniz var ancak yorgunluğu göz önünde bulundurunca tatile çıkmaktan vaz mı geçiyorsunuz? Tam da bu şekilde düşünenler için bir tatil akımı: staycation.

Staycation kelimesi, İngilizceden türemiştir. Stay ve vacation kelimelerinin birleşimi diyebiliriz. Dili İngilizce olan bu kelimelerin anlamlarına baktığımız zaman kalmak (konaklamak) ve tatile çıkmak kelimelerini görüyoruz. Staycation kelimesi, iki farklı anlamı da içinde barındırmaktadır.

En kısa anlamı ile yaşadığın şehirde kalarak tatil yapmak anlamını çıkarabiliriz. Yaşadığınız şehrin daha önce gitmediğiniz yerlerini gezmek, yaşadığınız şehri daha yakından tanımak ve otele ihtiyaç duymadan, evinizi kullanarak bunları yapmak Staycation’un avantajları diyebiliriz. Staycation, yaşadığınız şehirden çıkmadan tatil yapmak demektir. Üstelik otel masrafı gibi ek masraflara da gerek kalmadan tatilinizi yapabilirsiniz. 

Şehrinizde Turist Gibi Gezin
Yaşadığınız şehre turist gözü ile bakmak size mutlaka zevk verecektir. Bir günlüğüne yaşadığınız şehre turist olun ve şehrinizi gezmeye başlayın. Tarihi yerlerini ziyaret edin, daha önce gitmediğiniz işletmelerde yeni tatlar bulun. Bu şekilde yaparak ayarladığınız bütçeden çok daha az bir bütçe ile turist olabilirsiniz. Yorgunluğunuz, normal bir tatile göre daha az olacaktır. Ayrıca geceleri evinizde geçirdiğinizi düşünürseniz, rahatlığınızın da arttığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Staycation yapmak istiyorum diyorsanız; çok büyük bir bütçeye ihtiyacınız yok. Yaşadığınız şehirde daha önce girmediğiniz sokaklara girebilir, daha önce görmediğiniz caddelerde dolaşabilirsiniz. Üstelik staycation yaparak tatilinizi çok daha uygun bir fiyata yapmış olacaksınız. Yol masrafı ve otel-pansiyon masraflar gibi masraflardan kaçınabilirsiniz.

Evinizde kalarak kendinizi daha rahat ve daha güvende de hissedebilirsiniz. Staycation’un bir diğer avantajı da normal tatile göre daha zahmetsiz olmasıdır. Tatil yapmak için eşyalarınızı bir bavula sığdırmak zorunda değilsiniz. Staycation sayesinde her gününüzü bir tatile dönüştürebilirsiniz. Staycation avantajları nelerdir diye soracak olursanız; Staycation’un saydığımız ve saymadığımız daha birçok avantajı bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT

Tatil