Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Arazi ve arsa sahibi olanlar Tapu ve Kadastro Müdürlüğü sitesinden tapu parsel sorgulama hizmetini kullanarak merak ettikleri soruların cevabını bulabilir.

Peki, Tapu parsel sorgulama nasıl yapılır?
Teknolojinin ilerlemesi ile beraber pek çok hizmet internet ortamına taşındı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından verilen sorgulama hizmeti arsa sahiplerinin büyük beğenisini kazandı.  Mobil uygulama sayesinde akıllı cep telefonlarınızı kullanarak TAKBİS sorgulama ekranından işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Tapu parsel sorgulama işlemleri sayesinde hukuksal haklarınızı da tam olarak bilebilirsiniz. 

E-Devlet Üzerinden Erişi
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden parsel sorgulama kısmına giriş yapıktan sonra onay bölümü gelecektir. Onay verdikten sonra tapuda yer alan adres bilgileri sisteme girilir. Sorgulama işlemini ister uygulamadan isterseniz e devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Kişi kendi e-devlet şifresini kullanarak tapu bilgilerini öğrenebilir.

Belediyelere Gidilebilir
Sahip olduğunuz tapunun doğru parsele ait olduğunu teyit etmeniz gerekir. Yatırım amacıyla alınan gayrimenkulün bulunduğu bölge hakkında detayları sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz.  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yetkili kurum olsa da baz kişiler parsel bilgilerini öğrenmek için belediyelere gitmektedir. 

Olası Risklerden Korunmak
Sorunlu bir yapıya sahip olan gayrimenkul sizlere büyük riskler çıkarabilir. Bu nedenle satış yapmadan öce pafta ve blok bazında yer tespiti yapmanız gerekir. Tapu parsel ve imar sorgulama işleminde hiçbir detayı atlamamanız önemlidir.  

Ada Parsel Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?
Ada ve parsel bilgilerini bilmiyorsanız internet üzerinden sorgulamayı kolayca yapabilirsiniz. Türkiye haritası üzerinden adres bilgileri girerek parselinizi bulabilirsiniz. 

Başkasına Ait Tapu Sorgulama
Başkasının tapusunu sorgulama işlemini yapmayı düşünebilirsiniz Ancak başkasına ait tapu sorgulama işlemi yasal değildir. Bu işlemi gerçekleştirmek devlet tarafından yasaklanmıştır. Başkasına ait tapu bilgilerini öğrenebilmek için bir avukata danışmanız gerekir.

Gayrimenkul sektöründe tapu sorgulama önemli uygulamalardan bir tanesidir. Satın alınacak mülk hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için tapu sorgulama ekranına girmeniz gerekir. Tapuda yer alan bilgiler mülk hakkında resmi bilgiler içermektedir. Bu nedenle tapu sorgulama işlemi hem güvenilir hem de geçerli bir kaynaktır.

HABERE YORUM KAT