Tercih Yapıp Kayıt Olunursa Okul Puanında Düşer Mi?

Tercih Yapıp Kayıt Olunursa Okul Puanında Düşer Mi?

YKS üniversite sınav sonucu kadar doğru yapılacak okul tercihi de üniversiteye girişlerde oldukça etkilidir.

Milyonlarca öğrenci her yıl üniversite sınavına girerek iyi bir meslek sahibi olmanın hayalini kurar. YKS ile sınava giren öğrenciler basit ve yanlış hatalar yaparak tercihlerinde sıkıntı yaşayabilir. Bir sonraki sene yeniden tekrar üniversite sınav giriş hakkı bulunsa da herhangi bir Yüksek Öğretim Kurumuna yerleşen öğrencinin okul puanı yarıya düşer.

Okul Puanı Hangi Durumda ve Kimlerden Düşer?

Milyonlarca öğrenci YKS' nin belirlediği barajı geçse de hedeflediği puanı alamayarak düşük puanlı başka bir bölüm tercih etmektedir. Özellikle aile ve çevre baskısı ile bir an önce herhangi bir bölüme yerleşmesi için baskı yapılır ve yanlış tercihe zorlanır. Ancak her bölüme yapılan kayıt onaylamadığı için öğrenci bir sonraki sene sınava yeniden girmeye mecbur kalır. Dolayısı ile okulun verdiği puan da yarı yarıya düşüş görülür.

Öğrencilerin merak ettiği sorulardan biri de " tercih yapıp kayıt yaptırmazsam puanım düşer mi?" sorusudur. Tercih yapıp kayıt yaptırmamak gibi bir durum söz konusu olduğunda öğrenci bir şey kaybetmez. Fakat konu ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmayan gençler ve aile bireyleri tedirgin olabilir.

Üniversite sınavında barajı geçen ve tercih yaparak kayıt yaptırmayan öğrenci için ne yazık ki bir ceza uygulaması vardır. Pek çok aday bu şekilde kuralları ihlal ettiği için YKS okul puanının yarıya yarıya düşürülmesi ile cezalandırır. Böylece öğrencilerin keyfi olarak tercih yapıp kayıt yaptırmama durumu engellenmeye çalışılır.

YKS puanı ile tercih yapan kişilerde istediği bölüme yerleşememe durumu olur ise okul puanında kesinti olmaz. Çünkü öğrenciler kendi puanlarından yüksek puanlı bölümler tercih ederek yerleşme şansını dener.

YKS Puanın Düşmediği Durumlar Nelerdir?

  • YKS sınava girip tercih yapan ancak kişinin istediği bölümü kazanamama gibi durumlarda puanınız düşmez.
  • Tercihlerde kontenjanı yetersiz bir bölüm kazanılması durumunda puan düşmez.
  • Meslek lisesi mezunu kişiler ile sınavsız geçiş hakkı bulunan kişilerin ön lisans bölümlerine yerleşme hakkı vardır. Fakat bu şekilde bir tercih yapmayacaksınız puanınız düşmez.

Ortaöğretim Başarı Puanı Nedir?

Üniversite seçme ve yerleştirme aşamasında puanın düşüp düşmemesi durumu ortaöğretim başarı puanını etkiler. Ortaöğretim öğrencilerinin 4 yıllık lise ortalamasının 50-100 arasında olması gerekir. Bu puan 5 ile genişletilerek 250-500 arasında bir değer gösterir. OBP katsayısı 0,12 ile çarpılarak yerleştirme puanına erişilir.

HABERE YORUM KAT