Tesla'ya Yeni Otonom Yazılım Geliyor

Tesla'ya Yeni Otonom Yazılım Geliyor

Otomobil piyasasına hızlı bir giriş yapan Tesla, yaptığı yenilikler sayesinde birçok araç kullanıcısının dikkatini çekmiş durumda.

Tesla’nın yeni özellikleri neler, Tesla hangi özellikleri geliştirdi gibi soruları yazımızda bulabilirsiniz. Elon Musk, Amerika piyasasında dikkat çeken elektrikli araç olan Ford Mustang Mach-E'nin haberlerinin en fazla yapıldığı bu günlerde, Tesla'nın otonom sürüş yazılımının şimdiki yazılımdan iki kat daha iyi olacağını duyurdu.

Tesla’nın hem kurucusu hem CEO’su olan Elon Musk cuma günü, otomobil üreticisinin sürücüsüz yazılımının iki kat daha iyi verim sağlayacak bir beta test programını hazırladıklarını söyledi. Musk tarafından yapılan bu duyuru, Amerika basınında Mustang Mach-E’ye bir gönderme şeklinde değerlendirildi. 

Beta sürücüler, yapılan yeni bu test programı ile 8.2 sürümünü test edecekler. Geçen hafta yapılan açıklamada ise, 8.1 sürümünün hiçbir müdahale olmadan, çok iyi bir şekilde çalıştığını söylemişti. 8.1 sürümünden dahi daha iyi olan 8.2 sürümünün ise, otonom yazılımı çok daha ileri taşıyacağı düşünülüyor. 

Tesla’nın Rakipleri Artıyor
Elektrik araba piyasasına hızlı bir giriş yapan Tesla’nın rakipleri git gide artıyor. Araba piyasasında hızla artan elektrifikasyon, Tesla’yı da bu duruma itmektedir. Ford’un yeni çıkan SUV aracı şubat ayında 3 bin 739 adet satılması ile birlikte, Tesla'nın aynı şubat ayındaki pazar payı ise yüzde 69 seviyelerine düşmüştü.

Ancak bir önceki yıla baktığımızda Teslan’nın pazar payı yüzde 81 seviyelerindeydi. Elektrik araba piyasasındaki bu değişimler akıllara, Tesla’nın rakipleri kimler sorusunu da getirmektedir.

Tesla ise tüm bunlara ek olarak yeni abonelik hizmeti ile birlikte otopilot yazılımını başlatacağını duyurmuştu. Elon Musk tarafından yapılan açıklamalara göre Temmuz ayından önce kesin olarak otopilot yazılımını göreceğiz.

Bir diğer yandan ise Waymo’nun CEO’su John Krafcik, Tesla’nın otonom yazılımının, Waymo’nun otonom yazılı ile mücadele edemeyeceğini söylemiştir. Bunlara ek olarak Krafcik, ürettikleri Waymo’nun sürücüye hiç ihtiyaç duymadan hareket ederken, Tesla’nın ise yardımlı bir sürüşe imkan verdiğini söylemiştir. Ancak yapılan tüm bu açıklamalara ve adımlara Musk sessiz kalmamaktadır, Tesla’nın bir sonraki adımı nedir? merakla bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

Otomobil