Topuk Dikeni Nedenleri ve Nasıl İyileşir?

Topuk Dikeni Nedenleri ve Nasıl İyileşir?

Topuk kemiği ve ayak tabanı arasında ortaya çıkan topuk dikeni ortopedik bir hastalıktır.

Özellikle sporcularda sıklıkla görülür. Her yaş grubunun etkilendiği bu hastalığın tedavisi nasıl olur.

Topuk dikeni nedir? Ayak kemiğinden dışarıya atılan kalsiyum kalıntıları, topuk kemiğinin alt kısmında birikir. Bu birikme kolay yürümek içindir. Buraya atılan kalsiyum kalıntıları süre sonra kemikleşir ve taban destek kısmının ortaya çıkmasını sağlar. Eğer kemikleşme beklenen daha fazla alana yayılırsa ayak tabanı zarar görmeye başlar. Özellikle yürüme güçlüğü çeken kişiler bu hastalıktan şikayet etmektedir.

Topuk Dikeni Neden Olur?
Ayak sağlığını etkileyen topuk dikeni hastalığı dış faktörlerden kolayca etkilenir. Ortopedik olmayan ayakkabıların giyilmesi ayak kemiklerinin duruşunu doğrudan etkiler. Bu da kalsiyum birikmesine neden olur. Bununla beraber kadınlar arasında kullanılan yüksek topuklu ayakkabılar da topuk dikeni oluşumunu tetikler.
Uzun süreli yürüyüş ve tempolu koşularda topuk dikeni oluşumunu tetikler. Yumuşak dokulu ayak tabanında oluşan yüksek basınç, topukta aşınmaya neden olur. 

Topuk dikeni, kalıtsal hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Özellikle şeker hastalığı ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıkların yan etkisi arasında topuk dikeni problemi bulunur.

Topuk Dikeni Belirtileri
Topuk dikeni belirtileri
erken aşamada kolayca fark edilmektedir. Topuk bölgesinde oluşan şiddetli ağrı problemin habercisidir.  Topuk dikeni ayak tabanında çıkıntı şeklinde bir yapı ortaya çıkarabilir. Uzun süreli oturmanın ardından ayağa kalktığınızda kendisini hissettirir.
 

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?
Topuk dikeni ağrısını azaltmak için bazı yöntemlerden destek alabilirsiniz. Buz tedavisi en çok uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Bu uygulamasından sonra bölgeye krem sürebilirsiniz. Bu işlemler topuk kısmındaki sertliği yumuşak hale getirir. 
 

Topuk Dikeni Tedavisi
Topuk dikeni tedavisi, birkaç kolay uygulamadan oluşur. Bu süreç ortopedi ile ilgilidir. Ancak cerrahi operasyon seçeneği de son aşamada uygulanabilir. Topuk dikeni problemi bir tedavi gerektirmeden düzeltilebiliyorsa ortopedist size ayak tabanlığı önerir. Topuk dikeninde herhangi bir iyileşme gözlenmiyorsa lazer ya da buz tedavisi uygulanır.
Topuk Dikeni Ameliyatı
Topuk dikeni için uygulanan tedaviler cevap vermezse cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Ameliyat öncesinde topuk dikeni röntgen görüntüsü alınır. Ameliyat işe topuk dikeni olduğu yerden çıkarılır. Rehabilitasyon aşamasında ise üzerinde özel tabanlık kullanılır.

HABERE YORUM KAT