Torun uyardı: "Pandemi olmaz diyemem!"

Torun uyardı: "Pandemi olmaz diyemem!"

Coronavirüs salgını henüz daha bitmemişken dünyada yayılmaya başlayan maymun çiçeği virüsü dün Fahrettin Koca’nın açıklamasıyla Türkiye’de de ilk vakasını da verdi. Son Gündem maymun çiçeği virüsünü enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr.Mustafa Torun’a sordu.

Son Gündem Gazetesi’ne maymun çiçeği virüsüne dair açıklamalarda bulunan enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr.Mustafa Torun maymun çiçeği virüsünün coroanvirüs gibi RNA virüsü değil, DNA virüsü olduğunu ve bu yüzden de mutasyona uğramasının coronavirüse göre daha zor olduğunu söyledi.

"ÇEVRE KOŞULLARININ BOZULMASI BU HASTALIKTA ETKİLİ"

Maymun çiçeği virüsünün zeonotik bir hastalık olduğunu ve hayvanlardan insanlara geçen bir hastalık çeşidi olduğuna değinen Torun; “Tarım arazilerinde ve hayvancılıkta yaygın antibiyotik kullanımı, küresel ısınma, çevreye müdahale edilmesi, çevre koşullarının bozulması bu hastalığın oluşmasında etkili oldu.” dedi.

BELİRTİLERİ NELER, KİMLER RİSK ALTINDA?

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Mustafa Torun hamilelerin, 50 yaş altındakilerin, çocukların; diyabet, akciğer, karaciğer, kan hastalarının risk altında olduğunu belirtti. Ağır bir virüs olduğunu da sözlerine ekleyen Torun, en belirgin özelliklerinin yüksek ateş, baş, sırt ve kas ağrıları, lenf bezlerinde şişkinlik, yorgunluk hali, üşüme ve titreme, ciltte suçiçeğine benzer, su dolu küçük kabarcıkların belirlenmesi olarak ifade etti. Torun bulaş yönteminin ağırlıklı olarak cinsel yollarla geçtiğine vurgu yaparken; solunum yoluyla da geçmesinin mümkün olduğunu fakat ağır bir virüs olması nedeniyle coronavirüse oranla daha zor geçtiğini belirtti.

"ÇİÇEK AŞISI KORUMA SAĞLIYOR"

Çiçekgillerden gelen bir tür virüs olduğunu bundan dolayı da çiçek aşısının yüzde 80-85 oranında koruma sağladığına değinen enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Mustafa Torun maymun çiçeği hastalığında olası bir kapanma ya da pandemik bir durum beklemediğini fakat önlemler alınmazsa da pandemik bir duruma dönüşebileceğinin altını çizdi.

"TÜRKİYE'DE ÇİÇEK AŞISI BULUNMUYOR"

Çiçek aşısının Türkiye’de bulunmadığını söyleyen Torun, “2011’de bir gecede kapatılan Hıfzıssıhha varken Türkiye dünyaya aşı ihraç eden bir ülkeydi fakat orası kapatıldıktan sonra aşı ihraç eden değil, aşıyı ithal eden bir ülke konumuna geldik.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT