Trombosit Nedir, Belirtileri ve Normal Değerleri Nelerdir?

Trombosit Nedir, Belirtileri ve Normal Değerleri Nelerdir?

Trombosit belirtileri insanların hayatında sorunlara neden olabilir. Kırmızı kan hücreleriyle alakalı bu rahatsızlık kemik iliği ile de alakalıdır

.Trombosit Nedir?
Kan pulcukları olarak da isimlendirilen trombosit hücresel elemandır. Kemik iliği dokusunda oluşan hücrelerin olgunlaşması ardından meydana gelen parçacıklar olarak düşünülebilir. Kan yapısında oluşan kimyasal reaksiyonlarda kan damarlarında kanama durumunda onarıcı bir işlev yapan bu kan pulcukları yara kısımlarının kapatılmasında etkilidir. Yaranın tıkanması ve de geçici olarak kapatılması konusunda avantaj sağlar. 

Pıhtı, özellikle yaralanma durumlarında iyileşme sürecine katkı sağlar. Pıhtıların oluşması için ise bu sürece katkı sağlayan trombosit destek demektir. Kanama miktarının azaltılması açısından düşünüldüğünde trombositler dokularının iyileşmesinde üstün bir performans gösteren maddelerdir. Kan damarlarındaki trombosit seviyesinin düşmesi halinde yaralardaki iyileşme oranları da azalacaktır. Durdurulamaz yara ve kanamalar için bu seviye ölçümlerine göre bir müdahale ayarlaması yapılmaktadır.

Trombosit Değeri Ne Kadar Olmalı?
Normal trombosit değeri kan sayımı sonuçlarına göre belirlenmektedir. Olması gereken aralığa bakıldığında 150,000 ile 450,000 hücre-ml olarak bir limit verilebilir. Trombosit düşüklüğünden bahsedilmesi için alt limitin altında bir değer, yükseklik durumu için de üst değerin de üstünde bir değer görülmelidir.

Trombosit Düşüklüğü Sebepleri 
Trombosit azalma durumu nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
Eksik alınan B12 vitamini ve folik asit eksikliği düşük trombosit değerleri anlamına gelebilir.  Kan hücrelerinin üretiminde aksamalar bu gibi hallerde görülebilmektedir.  Anemi ile kendini gösteren bu durum, gebelik hallerinde de oluşabilmektedir. Özellikle hamilelerdeki folik asit takviyesi istenmesinin nedeni de budur. İlaç yan etkilerine bakıldığında da bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Trombosit üretimindeki dengeleri bozan bu ilaçlar düşük değerlere neden olabilir. 
•    Kemik iliği yetmezliği sorunlarında trombosit üretimi miktarında azalma olabilir. Kan nakli hallerinde antikorlar da bu onarıcı kan hücre oluşumunda azalmalara neden olabilir. Enfekte olan kan halinde zehirlenme durumu da olduğu için değerlerde düşme olabilir. 
•    HIV gibi viral enfeksiyonlar nedeniyle trombositlerin üretiminde azalma olabilir. 
•    Dalağın büyümesi nedeniyle trombositlerin yıkımı oluşabilir.
•    Radyasyon zehirlenmesi nedeniyle, kemik iliği hasarlarına bağlı olarak alkol tüketimi düşük seviyelere neden olmaktadır.
   

HABERE YORUM KAT