Türkiye tarımında fırsatlar, tehditler, doğrular ve yanlışlar…

Türkiye tarımında fırsatlar, tehditler, doğrular ve yanlışlar…

TÜSİAD 2020 yılında Türkiye tarımına yönelik analiz raporu hazırladı. “Tarım ve Gıda 2020” adıyla TÜSİAD tarafından hazırlanan raporda ülke tarımının gerekli önlem ve tedbirleri almazsa karşı karşıya kalacağı tehlikeleri gözler önüne serdi.

Haber- Aziz Muhammet Ulubaş TÜSİAD’tın hazırladığı raporda Türkiye’nin tarım ve gıda sektörleri açısında hem üretim anlamında hem de küresel ölçekteki rekabet açısından önemli bir potansiyelinin bulunduğuna dikkat çekti.  2020 yılı içerisinde hazırlanan raporda bu potansiyeli yeteri kadar değerlendiremediğini ortaya koyan TÜSİAD, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2023 yılındaki 150 milyar $ üretim ve 40 milyar $ ihracat erişebilmesi için temel hedefin öncelikli olarak tarım ve gıda sektörü olmasına dikkat çekti.

 TÜRKİYE ARAZİ VERİMLİLİĞİNDE 20, EMEK VERİMLİLİĞİNDE İSE 30’LU SIRALARDA

Hazırlanan rapor doğrultusunda Türkiye’nin önemli bir coğrafi yapısı bulunduğuna dikkat çekilmesinin yanı sıra bütüncül, kalıcı ve kapsayıcı çözümlere ihtiyaç olduğu da ifade edildi.  “Tarım ve Gıda 2020” isimli raporda Tarımsal arazi hacminin ve tarım ve gıda sektörünün ürettiği katma değer bakımından dünyada ilk on ülke içerisinde yer aldığı belirtildi. Türkiye’nin arazi verimliliğinde ise yirmili, emek verimliğinde ise otuzlu sıralarda bulunduğuna dikkat çekildi.

TÜSİAD YAPISAL SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ

Yapısal sorunlara da yer verilen raporda bilinçsiz bir şekilde tarım yapıldığı, Ar-Ge çalışmalarının yetersiz olduğu, teşvik ve desteklerin ölçülememesi, üreticilerin analizlere güvensizliği, ziraat fakültelerinde yaşanan sorunlar ve bunun doğrultusunda tercih edilme anlamında yaşadığı düşüş, doğal kaynakların kullanılmaması gibi pek çok faktör gösterildi.

DÜNYDA 55 ÜRÜNDE İLK 10’DA

Türkiye tarımının güçlü ve zayıf yönlerinin yanı sıra olası tehdit ve fırsatlarına da yer verilen raporda dünyanın en büyük fındık, kiraz, incir, kayısı, ayva ve nar üreticisi olması ayrıca dünyada 55 üründe ilk 10 içerisinde bulunması, tarıma dayalı sanayinin varlığı gibi pek çok noktada öne çıktığına yer verildi.

“TÜSİAD Tarım ve Gıda 2020” raporunda zayıf yönlerini ele aldığında ise özellikle finans anlamında yetersizliğe, eğitime, orantısız olarak uygulanan kota uygulamalarına, tarımsal veri eksikliğine dikkat çekildi. 

TEHDİT VE FIRSATLAR

TÜSİAD hazırladığı raporda geleceğe yönelik olarak tehdit gördüğü kısımlara da yer verdi. Özellikle toprak ve su kaynaklarında yaşanan kirlilik, sürdürülebilir olmayan tarım politikaları, taşıma maliyetlerindeki yükseklik, küresel gıda krizleri, uzun vadede düşük tahıl verimi öngören iklim modellerini tehdit olarak nitelendiriyor.

TÜSİAD tarafından 2020 yılında hazırlanan ve birçok noktada önemli noktalara dikkat çekilen raporda Türkiye’nin elinde bulundurduğu fırsatlara da yer verildi. Bölgesel kalkınma politikaları, ulaştırma alt yapısının gelişmesi, eğer motive edilebilirse genç nüfusun olması TÜSİAD tarafından fırsat olarak nitelendiriliyor.

HABERE YORUM KAT