Turşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Önemli Kural

Turşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Önemli Kural

Kış aylarının gelmesiyle birlikte turşu yapımına başlandı. Bu nedenle bu yazımızda turşu yaparken dikkat edilmesi gereken on önemli kuralı ele alacağız.

Mevsimsel hastalıklar dışında diğer birçok hastalığa karşı bağışıklık kazanmamızı sağlayan turşu sofralarımızın vazgeçilmez yiyecekleri arasında gelmektedir. Bu nedenle uzmanlar turşu yapılırken dikkat edilmesi gereken on önemli kural olduğunu söylemektedirler. Çünkü bu on önemli kurala dikkat edilmediği sürece turşular yarardan çok zarara dönüşebilir. İşte size o on önemli kural;

  1. Turşu yaparken besinleri özenle seçin

Turşu yaparken kullanacağınız besinlerin zedelenmemiş ve kaliteli olması gerekmektedir. Eğer besinlere dikkat etmeyip çürümüş meyve veya sebzeler kullanırsanız bu turşu içinde yer alan yararlı bakterilerin engellenmesine ve zararlı bakterilerin oluşmasını sağlayacaktır. Bu da çeşitli mide zehirlenmelerine neden olacaktır.

  1. Plastik yerine cam kapları kullanın

Turşu kuracağınız zaman kullanacağınız kapların cam olmasına dikkat edin eğer plastik kap kullanırsanız bu plastik kaptaki kansorojen maddeler turşuya geçip çeşitli hastalıklara neden olabilir. Çünkü turşunun bekleme süresi çok uzundur. Ve bu uzun zamanda bu durumun gerçekleşmesi için yeterli süredir.

  1. Turşu kurmadan önce besin ve kap temizliğine dikkat etmelisiniz.

Turşu kurarken kullanacağınız besinlerin temizliğine dikkat etmelisiniz bunun dışında kullanacağınız kap, kaşık da temiz olmalıdır. Bu malzemelerde temizlik malzemesi kalıntısı kalmamalıdır. Eğer böyle bir durum olursa turşunuz çabucak bozulabilir. Ve yararlı bakteriler zararlı bakterilere dönüşüp turşunun ömrünü kısaltabilir.  Ayrıca turşunun mayalanmasını da engeller

  1. İçme suyu kullanın

Turşu yapımı için tuzlu ve salamura su kullanımı oldukça önemlidir. Bu nedenle şişede beklemiş su çeşitli bakterilerle dolu olduğu için turşunuzun ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle çeşme suyu kullanılmalıdır.

  1. Tuzu kararında kullanın

Bir turşu için tuz olmazsa olmazlardandır. Çünkü tuz zararlı bakteri oluşumunu engeller yararlı bakteri oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu nedenle tuzu kararında kullanmalısınız. Turşunun tuzu az konulursa yumuşama ve bulanıklaşma görülmektedir. Bu nedenle tuz koyarken fazla olmasına önem gösterin.

  1. Kaya tuzu kullanın

Turşu yaparken kaya tuzu olmasına dikkat edin kaya tuzu turşunuzun yavaşlamasını önlemektedir.

 

HABERE YORUM KAT