TÜSİAD: Üretimde önlemler alınmazsa kayıplar yaşanabilir!

TÜSİAD: Üretimde önlemler alınmazsa kayıplar yaşanabilir!

TÜSİAD “Tarım ve Gıda 2020” ismiyle yayınladığı tarım raporunda değişen iklim şartlarının ekonomik anlamda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacağına dikkat çekti. TÜSİAD, eğer önlem alınmazsa üretim anlamında kayıplar olabileceğine vurgu yaptı.

Haber- Aziz Muhammet Ulubaş Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği “Tarım ve Gıda 2020” ismiyle Türkiye’nin tarımına yönelik yarına dair olası tehlikelere karşı uyardı. TÜSİAD tarafından yayınlanan raporda özellikle değişen iklim şartlarının verim kayıplarının yaşanacağını ve bu doğrultuda ülke ekonomisinde de ciddi düşüşlerin yaşanabileceğine dair uyardı.

"MISIR, PİRİNÇ, SOYA FASULYESİNDE VERİM AZALABİLİR"

TÜSİAD tarafından yayınlanan raporda; “2030-2039 yılları arasında ortalama verim kayıpları yüzde 6-7 civarında iken 2040-2049 arasında verim kayıplarının yüzde 8-9 seviyesine ulaşmaktadır.  GSYH’de ise bu doğrultuda ilk periyotta yüzde 1, ikinci periyotta ise yüzde 1,4’lük bir düşüş beklenmektedir. “ ifadesine yer verildi. Özellikle buğdayda yüzde 6, mısırda %7,4, pirinçte %3,2 ve soya fasulyesinde %3,1 oranında verimin azalacağının öngörüldüğünü belirtti.

KAYISIDA DÜNYANIN YÜZDE 65’İ KARŞILANIYOR

Türkiye kayısı üretiminde 985 bin ton ile dünyada birinci, 2017’de gerçekleştirdiği 64 bin ton kuru kayısı ihracatı ile de dünyada ikinci sırada bulunuyor. Kayısı üretiminde Türkiye dünya kayısı ihracatının yüzde 68’ini karşılıyor. Türkiye fındık üretiminde ise dünyanın yüzde 65’ini karşılıyor.

KAYISI, ÜZÜM VE FINDIKDA BÜYÜK TEHLİKE!

2017 yılının istatistikleri dikkatte alındığında Türkiye üzümde 75 milyon tona yakın üretim yapıyor. Türkiye hem bağ alanı sıralamasında hem de yaş üzüm üretiminde dünyanın öncü ülkeleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra kurutmalık üzümde 2017-2018 sezonunda 310 bin ton üretim ile dünyada birinci sırada bulunmasına rağmen; kayısı, fındık ve üzüm gibi ürünler değişen iklim koşullarında büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalıyor.

TÜSİAD’IN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

TÜSİAD iklim değişikliğine karşı gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini belirtirken; organik tarımda hedefin yüzde 10’a çıkarılması, iklim değişikliğine uyum fonunun acilen oluşturulmasını, tarımda yüzde 100 basınçlı sulamaya geçişi, iklim bazlı dinamik tarımsal sigortayı, risk- yönetim merkezli uluslararası ticaret politikaları ve çiftçi, çocuk ve genç eğitimi ve dinamik bilgilendirmeyi öneriyor.

HABERE YORUM KAT