TÜSİAD’a göre birincil sorun: İthalat!

TÜSİAD’a göre birincil sorun: İthalat!

TÜSİAD 2020 yılında yayınladığı “Tarım ve Gıda 2020” raporunda Türkiye’nin üretimindeki düşüşü gözler önüne serdi. Son yıllarda üretimde ciddi düşüş yaşanırken; aynı Türkiye ölçek ve çeşitlilik açısından Türkiye liderler ülkeler arasında bulunuyor.

Haber-Aziz Muhammet Ulubaş Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin raporuna göre 1990’lı yıllara göre dünyada tarım katma değerinin gayri safi yurtiçi hâsılada (GSYH) düşüş yaşandığını gözler önüne serdi. Özellikle günümüzde yüzde 50’den fazla kayıp yaşayan sektör, dünyada yüzde 3,5 seviyesinin altına gerilediğine değindi. TÜSİAD’ın verilerine bakıldığında tarım katma değerinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu orta gelirli ülkelerde yüzde 7,8 seviyelerine kadar gerileme yaşandığına yer verildi.  

2010'DAN 2018'E BÜYÜK KAYIP!

TÜSİAD Türkiye’nin tarım katma değerinde 1980’lerden 2010’a kadar sürekli arttığını ve 70 milyar $ seviyesine ulaştığını fakat 2010’dan 2018’e kadar keskin bir gerileme yaşayarak 44 milyar $ düştüğünü belirtti.

İLK SIRADA İTHALAT VAR

 TÜSİAD raporunda düşüşün temel sebepleri arasında ithalatı ilk sıraya koyarken özellikle 2005- 2015 arasında yapılan ithalatta işlenmiş gıdada yüzde 7 olan ithalatın yüzde 13’e birincil tarım ürünü olarak nitelendirilen arpa, buğday, yulaf, çavdar gibi ürünlerde de yüzde 4 seviyesinden yüzde 11’e yükseldiğine dikkat çekti.

TÜSİAD Türkiye’nin tarım ve gıda sektöründe ölçek ve çeşitlilik açısından lider ülkeler arasında bulunduğuna fakat aynı Türkiye’nin gelişen teknolojiler ve yenilikçi çözümler karşısında da diğer ülkelerin gerisinde kaldığını belirtti.

HUBUBATTA 2018'DE BİN 200 KİLOLUK AZALMA

Hububat özelinde orta ve yüksek gelirli ülkelerle Türkiye’nin karşılaştırıldığı raporda 1992 yılında hektar başına 500 kilogram, 2018 yılında da bin 200 kilogramın da üzerinde bir azalma yaşandığını belirtti.

AR-GE HARCAMASI 0,12 MİLYAR TL

Araştırma-geliştirmeye ayrılan payın Türkiye’de yüzde 0,96 olarak kaydedildi. Rapora göre 2015 yılındaki veriler göz önüne alındığında tüm Ar-Ge çalışmalarına 20,84 milyar TL ayrılırken; tarımsal Ar-Ge’ye 0,78 milyar gıda Ar-Ge harcamasına da 0,12 milyar TL olduğuna dikkat çekildi.

TÜSİAD'IN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

TÜSİAD çözüm önerilerine de raporda yer verdi. TÜSİAD’ın raporunda ürün niteliğine göre üreticinin katma değerden alacağı payı önceliklendirme, endemik ürünlerin teşviki, tarımsal iş gücünün destekleme ve nitelikli tarım işgücü, tarım teknolojisi ve kurumsal yapının güçlendirilmesi şeklinde çözüm önerileri listelendi.

HABERE YORUM KAT