Uşak Üniversitesi öğrencilerinden tarımda kimyasal atık çağırısı

Uşak Üniversitesi öğrencilerinden tarımda kimyasal atık çağırısı

Uşak Üniversitesi öğrencileri ‘Tarımda Kimyasal Atık ile Mücadele’ kapsamında Uşak Belediyesi ve Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Uşakta 5 köye zirai atık kutusu koyacak.

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencilerinden Turgut Can Özer, Ümmühani Hatice Kübra Peker, Ece Yıldırım ve Sercan Tavşan ‘’Tarımda Kimyasal Atik ile Mücadele’’ projelerine devam ediyor. Öğrenciler proje kapsamında tarım ilaçlarının atık ambalajlarının bilinçsizce imha edilmesiyle ortaya çıkan insan, hayvan ve çevre sağlına olan olumsuz etkilerini en aza indirmeye çalışıyorlar. Bu ambalaj atıklarının doğru imha edilmesi için ayrı atık kutularında toplanmasını hedefleyen öğrenciler, Uşak Merkez ve çevresinde bulunan 15 köye ziyarette bulundu.

img-20220510-wa0016.jpg

ÇİFTÇİLERLE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ EŞLİĞİNDE GÖRÜŞTÜLER

Uşak Üniversitesi'ne bağlı öğrenciler çiftçilerle ziraat mühendisleri eşliğinde birebir görüşmeler, röportaj ve anket yapıldı. Anket çalışmasında öğrenciler çiftçilerin zirai atık konusunda ne kadar bilinçli olduklarını, zirai ilaç kullanırken ne kadar önlem aldıklarını, kullandıkları ilaçların insan, hayvan ve çevreye olan zararları gibi konular hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını ölçmeyi amaçlıyorlar.

img-20220512-wa0048-002.jpg

5 KÖYE KOYACAKLAR

Görüşülen çiftçilerin birçoğu atık zirai ilaç ambalajlarını çevreye atmanın ve gömmenin dışında yakarak imha ettiklerini belirtti. Uşak Merkeze bağlı 5 köye zirai atık kutusu konulacak. Öğrenciler Cuma günü Hacıkadem,  Muharremşah,  Ovademirler, İkisaray ve Kalfa köyüne ziraat atık toplama kutuları koyacaklarını duyurdu.

img-20220512-wa0040-001.jpg

 

HABERE YORUM KAT