Virman Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman çoğu kişinin merak ettiği konulardan birisi olup bazıları tarafında karıştırılmaktadır. Bu yazımızda virman nedir ve nasıl yapılıra değineceğiz.

Virman Nedir?

Öncelikle virman nedir sorusuna cevap vermek gerekirse virman bir bankada iki farklı hesabı bulunan kişilerin bir hesabında diğer hesabına para aktarımını sağlayan işlemdir. Virmanı bir bankacılık terimi olarak biliyoruz Fransızca “virement” kelimesinden gelen virman “transfer, para aktarımı” gibi anlamlara gelmektedir. Virman tıpkı bildiğimiz EFT veya havale gibi işlemlere benzetebiliriz bunlardan farklı olarak kendi hesabından yine kendi hesabına para göndermek olduğunu söyleyebiliriz. Örnekle tanımlayacak olursak kişinin kendi cebinden çıkan para yine kendi cebine dönmektedir.

Virmanı bilmeyenler için daha detaylı anlatmaya çalışırsak; Virman bir bankada bulunan iki farklı hesabınız arasındaki para aktarım işlemidir. EFT ise farklı bankalar arasındaki para transferi işlemidir. Havale de aynı bankalar arasındaki para transferi işlemi olup; virman daha çok havale ile karıştırılmaktadır. Fakat bu ayrımı daha da tanımlayacak olursak havale aynı bankada hesabı bulunan iki kişinin para aktarımıyken virman ise o bankada iki farklı hesabı bulunan tek kişinin yaptığı para aktarımıdır. Örnekle daha açık bir şekilde anlatacak olursak örneğin bankada vadesiz hesabınız var bunun dışında yatırım hesabınız da var siz vadesiz hesabınızdaki parayı yatırım hesabınıza gönderirseniz bu virman olarak işlemlere geçer.

Virman Nasıl Yapılır?

Virman yapmanın hızlı yollarından birisi telefon bankacılığı kullanmaktadır. Bunun için hesabınızın bulunduğu bankanın mobil uygulamasını indirmelisiniz. Ayrıca sadece mobil bankacılık değil ATM lerden de bu işlemi yapabilmeniz mümkün. Telefon bankacılığında yapmak istediğinizi varsayarsak öncelikle para göndereceğiniz hesabı seçip ardından miktarı yazıp göndere basarak paranızın bir hesaptan diğerine geçişini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Virman Ücretlimidir?

Virman yaparken bankalar hiçbir ücret almazlar çünkü bu işlem kişinin kendisinden yine kendisine para gönderme işidir yani bankalar karışmazlar. Yine kişi göndereceği tutarı yanlış yazsa bile bu işlemi tersine çevirebilme olasılığı çok yüksektir. Çünkü işlemler tamamen kendi ellerindedir. Yani virman işleminde hatalar pek azdır. O nedenle virman yaparken korkmanıza gerek yoktur.

HABERE YORUM KAT