Vize Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Vize Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Vize nedir, nasıl alınır sorularının yanıtı yurtdışına çıkacakların merak ettikleri sorular arasında yer almaktadır.

Vize nedir, nasıl alınır sorusuna yanıt arandığında dünya çapında pek çok ülkeye vizesiz seyahat etme imkanının olduğu görülecektir. Ancak başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke turistik geziler ve seyahat amacıyla geleceklerden vize istemektedir. Bunun için gerekli olan vize ülkeye giriş için o ülkeye ait ilgili birimlerden alınan izin belgesidir. Bunun için sınır makamları ya da devletin dış temsilcilikleri görevlidir. Kayıt belgesi olarak da ifade edilen vize pasaporta koyulur ve ülkenin sınır kapısına gidilip geçiş için başvuruda kullanılır. 

Vize Nereden Alınır?
Vize almak için seyahat edilecek olan ülkenin konsolosluğu, başkonsolosluğu, büyükelçiliğinin konsolosluk bölümü tercih edilir. Ayrıca bazı yabancı ülkeler fahri konsoloslukları ya da fahri başkonsoloslukları aracılığıyla da vize vermektedir.

Vize almayı düşünenlerin öncelikle vize için gerekli olan belgeler hakkında bilgi edinmeleri ve bu belgeleri eksiksizce tamamlamaları gerekir. Buna göre vize başvuru formu, son altı ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, en az iki boş sayfası bulunan ve üç ay daha geçerli olan pasaport, eksiksiz şekilde doldurulup imzalanmış başvuru formu, ekonomik imkanları gösteren belgeler, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, otel ve uçak rezervasyonları, varsa ya da zorunluysa gidilecek olan ülkeden alınmış davet yazısı, dilekçe bu belgeler arasında yer alır. Bunların yanı sıra çalışanlar, öğrenciler, emekliler, çiftçiler, 18 yaşından küçükler, çalışmayan/yeni mezun/ ev hanımları bu durumlarını ifade edecek belgeyi teslim etmelidir. 


Vize Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Vize alırken dikkat edilecekler
son derece önemlidir. Buna göre başvurular şahsen yapılmalı ve pasaport yıpranmamış olmalıdır. Çünkü yıpranmış pasaportların sınırdan geçmelerine genellikle izin verilmemektedir. Mülakat esnasında sorulan sorulara doğru yanıt verilmeli, pasaportun geçerlilik süresi başvuru tarihinden sonraki en az bir yılı kapsamalıdır. Başvuru belgeleri eksik olmamalı, vize talebinin reddedilebileceği unutulmamalıdır. Yapılan mülakatlarda ilgili kişinin ülke tarafından yabancılar için belirlenen şartları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmektedir. Böylece ülkeye giriş çıkışlar kontrol altında tutulmaktadır. 

HABERE YORUM KAT