Yapı Tasarrufu Sandığı Sistemi Nedir?

Yapı Tasarrufu Sandığı Sistemi Nedir?

Ev almak isteyen kişilere bakanlıktan beklenen bir haber geldi. Devlet ev almak isteyen kişiler için yapı tasarrufu sandığı sistemini uygulamayı planlıyor.

Yapı tasarrufu sistemi Avrupa ülkelerinde uygulanıyordu. Fakat son gelen bilgiye göre artık ülkemizde de yapı tasarrufu sandığı sistemi uygulamasına geçilecek.  Yapı tasarrufu sandığı sistemi ile kişi ev almak istediği zaman düşük faiz sistemi ile ev alabilecektir. Uygulamaya geçilecek olan bu yöntem sayesinde düşük faiz ile kişiler ev sahibi olacaklar ve aynı zamanda ileriki zamanlarda; faizler yüksek seviye ulaşsa bile bu durumdan kişiler asla etkilenmeyecekler

Yapı Tasarrufu Sandığı Sistemi Nasıl Olacak?

Ülkemizde son zamanlarda uygulamaya geçilecek olan yapı tasarrufu sandığı sistemi ile kişiler bankalardan birikim hesabı açarak paralarını burada toplayabilecekler. Birikimleri belli bir seviyeye ulaştıktan sonra devletin de yardımı ile bir miktar hibe para yardımı alacaklar. Daha sonra ise vatandaş ev almak istiyor ise düşük seviyeli 1 faiz oranı ile devlet tarafından Kredi imkânı verilecek ve kişiler kredi çekerek düşük faiz ile ev alabilecekler 

Birikim Ne Kadar Yapılması Gerekmektedir?

Vatandaşlar tarafından birikim ne kadar yapılması gerekmektedir konusu sıklıkla araştırmakta ve merak edilmektedir. Uygulamaya geçilecek olan yapı tasarrufu sandığı sistemi ile en az %40 birikim yapılması gerekmektedir. Yani kişi ev almak istiyor ise yüzde 40'ını kendisi biriktirecek yüzde altmışında ise krediye başvurabilecek.

Hibe Desteği Ne Kadar Olacak

Hibe desteği almak için öncelikle 36 ile 47 ay arasında  vatandaşın para biriktirmesi gerekmektedir. 2020 senesi için konut hesabı teşvik parası miktarı 24.742 lira olarak ayarlanmıştır. Vatandaş 48- 59 ay arasında birikim yapmış ise 2020 senesi için 26,645 20 TL verilecektir. 60 ay para biriktiren kişiye ise 2020 senesi için 28.500 48 TL hibe parası devlet tarafından vatandaşlara ödenecektir. Bunun için kişinin başvuruda bulunması ve başvurusunun onaylanması gerekmektedir. Başvuru yaparken mutlaka doğru ve eksiksiz bilgiler ile başvuru yapılması önerilir.

HABERE YORUM KAT