Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu yapılandırma borcunu ödemekte zorluk çekenler için daha uygun taksitlere bölünerek yapılan bir ödeme şeklidir.

Fakat yapılandırılan kredi borcu ödenmezse ne olur? Konusu yapılandırma yaptırma öncesi merak konusudur.

Bazen insanın hayatında zorlu dönemler olur.  Bu dönemlerde yapılandırma tutarını bile ödeyemez hale gelinebilir. Yapılandırılan kredi borcu ödenmezse ne olur? Konusu yapılandırma yaptırmış kişiler için bir endişe veren bir konusu olmuştur. Bu yüzden sizlere bu konu ile ilgili kısa bir bilgilendirme yazısı yazmak istedik.

Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırmanın bir diğer adı banka dilinde refinansman olarak geçmektedir. Yapılandırma nedir? Nasıl yapılır? Kısaca açıklamaya çalışalım.

Ödemekte güçlük çektiğiniz temel kredi borcunuzun bir yapılandırma uygulanması ile ve güncel faiz oranına göre yeniden hesaplanarak ödeme takvimi oluşturulmasıdır. Kişiler böylelikle daha küçük taksitlerde ve daha uzun vadelerde kredi taksitlerini ödeyebilme sansına sahip olurlar. Yapılandırma işlemi kişi için bir rahatlama olabilir.

Yapılandırma yaptıran kişiler arasında özellikle konut kredileri yapılandırmaları yüksek taksitli olmasından dolayı en başta yapılanlardandır. Fakat kişi yapılandırma yaptıktan sonra belirlenen günlerde borcunu mutlaka ödemesi gerekir. Yapılandırma sonrası bankanın uyguladığı protokollere uyulmazsa kişiye önemli bedeller ödetilebilir.

Yapılandırma Borcu Ödenmezse süreç Nasıl İlerler?

Kredi yapılandırma işlemi borcunu ödeyemeyen kişi için çözümdür. Fakat bazı riskler içerir. Bu risk borç tekrar ödenmezse açığa çıkar. Yapılandırma borcu ödemezse süreç nasıl ilerler? Ne gibi riskler içerir? Kısaca bahsetmek istiyoruz.

Yapılandırma yapan bankalar sizin ödeyebileceğiniz tutara göre taksitlendirme yaparlar. Fakat bu yapılandırma da borcunu istenen günde ödemek çok önemlidir. Aksi takdirde banka yapılandırma işlemini iptal edebilir. Bu sefer ödediğiniz tüm miktarlar banka tarafından sayılmayabilir.  Borcunuz daha da fazlalaşabilir. Banka bu durumda yasal işlem başlatabilir. Bu yüzden borç ödeme günlerinde zamanında ödemek çok önemlidir.

Borç İlk Haline Dönebilir

Yapılandırma sürecinde taksitle gününde ödenmemeye başlarsa kişinin borcu büyümeye başlar. Hatta durum öyle bir hale gelir ki Borç eski haline dönebilir. Yani kişinin yapılandırma işleminden sonra yapılan ödemeleri hiçe sayılarak borç büyümeye başlar.

Fakat bu durum yapılandırma öncesi ödenen tutarlardan bağımsızdır. Yapılandırma sonrası için geçerlidir.

Yasal Takip Başlayabilir

Kredi borcu yapılandırma sonrası uzun bir süre borç ödenmezse yasal takip başlayabilir. Bankaların yasal takip süresi 90 gündür. Fakat pandemi nedeni ile bu süre şimdilik 180 gündür. Bu süre bitiminde banka tüm hesaplara el koyar ve takip işlemlerini başlatır.

HABERE YORUM KAT