Yaşam Üçgeni Nedir? Yaşam Üçgeni Nasıl Oluşturulur?

Yaşam Üçgeni Nedir? Yaşam Üçgeni Nasıl Oluşturulur?

Yaşam Üçgeni Nedir? Yaşam Üçgeni Nasıl Oluşturulur?

İşte Hayat Üçgeni Detayları...

Yaşam Üçgeni Nedir?

Son yıllarda ülkemiz iki büyük deprem yaşadı ve bu depremlerin izleri hala silinemedi. Hal böyle olunca fay hatları üzerinde yerleşim yapan kişiler deprem tedbirlerini araştırmaya başladı. İşte bu deprem tedbirlerinden birisi de yaşam üçgenidir. Yaşam üçgeni sizin depremden dolayı çökme durumlarında eşyaların düşmesiyle sizi yaşama bağlayacak bir üçgenin eşyalar tarafından oluşturulmasına yaşam üçgeni denir. Kişi kendisini hayatta tutacak  bu üçgeni kendisi belirler ve buraya gelerek çök, kapan, tutun hareketi ile baş korunur. Bu sayede kişinin hayatta kalma şansı artar.

Yaşam Üçgeni Nasıl Uygulanır?

Öncelikle bir deprem anına denk geldiyseniz panik yapmamanız ve soğuk kanlılığınızı korumanız en önemli etkendir. Bu sayede sağlıklı düşünebilirsiniz. Yaşam üçgeni için bir eşyanın başka bir eşyaya yaslanarak aradaki boşluk sayesinde hayatta kalmanızı olanak sağlayacak bir yer olması gerekmektedir. Deprem anında böyle bir yeri önceden kestirip buraya geçerek çök, kapan, tutun hareketi ile baş iki elin arasına alınır.

Afad’ın da tamamen onayladığı bu hareket insanların depremden sonra yaşama olasılıklarını arttırıyor. Bunun dışında deprem sırasında kesinlikle ev içerisinde dolaşmamanız, merdiven boşluğunda durmamanız, balkona çıkmamanız ve kesinlikle asansör kullanmamanız gerekmektedir. Hayat üçgeni oluşturmak için gereken yerleri önceden tespit edersiniz bu size deprem anında kolaylıklar sağlayacaktır. Bu sayede panik yapmadan belirlediğiniz yere geçerek yaşam üçgeninizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Deprem oldukça korkutucu bir durumdur. Böyle bir durumda ne yapacağınızı bilmeden ordan oraya koşturmanız an meselesi. Bu nedenle önceden böyle bir durumun tatbikatı yapılabilir ve yaşam üçgeni için gereken yer belirlenebilir.

Hayat Üçgeni Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayat üçgeni oluştururken kesinlikle sağlamlığından emin olmadığınız eşyaların yanına çömelmemelisiniz. Balkonda veya sağlam olmayan duvarlar altında yaşam üçgeni oluşturulmamalıdır. Baş ve boyun bölgesi el ile korunmalı ve başınıza herhangi bir moloz parçasının düşmeyeceğinden emin olduğunuz bir noktada çömelerek yaşam üçgeni oluşturma aşamaları tamamlanmalıdır.

HABERE YORUM KAT