Yılın ilk üç ayında 141 kadın öldürüldü!

Yılın ilk üç ayında 141 kadın öldürüldü!

Türkiye’de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı son üç aylık verilere göre ülke genelinde toplam 141 kadın öldürüldü.

Türkiye’de kadın cinayetlerinin önü arkası kesilmiyor. Türkiye’de son üç aya bakıldığında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun basına yansıyan verilerden elde ederek hazırladığı raporda yılın ilk üç ayında toplamda 141 kadın öldürüldü. 2022 yılının ilk üç ayı dikkate alındığında öldürülen 141 kadından 68’i şüpheli şekilde ölü bulunurken; 73’ü ise öldürüldü.

OCAK AYINDA 54 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Türkiye’de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platftormu’nun son üç aylık verileri dikkate alındığında Ocak ayı içerisinde 54 kadın öldürüldü. Ocak ayında öldürülen 54 kadından 28’i şüpheli olarak ölü bulunurken; 26 kadın ise öldürüldü.

İKİ AYDA 87 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Şubat ayı içerisinde ise 44 kadın öldürülürken; 44 kadından 21’i şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti, 23 kadın ise öldürüldü. Mart ayındaki verilerde de 43 kadın öldürüldü ve öldürülen 43 kadından 24’ü şüpheli şekilde ölü bulunurken; 19’u ise öldürüldü.

ÖLÜM NEDENLERİ TESPİT EDİLEMİYOR

Türkiye’de yılın ilk üç ayında işlenen kadın cinayetlerinde kadınların ölüm nedenleri arasında en fazla tespit edilememesi geliyor, Türkiye’de işlenen kadın cinayetlerinde kadınların neden öldürüldüğüne dair tespit edilememe oranı yüzde 144 şeklinde öne çıkıyor. Kadınların kendi hayatına dair karar almak istediğinden dolayı öldürülmesinin oranı %135, nefret %4 ve ekonomik sebepler ise %17 olarak kadın cinayetlerini durduracağız platformunun verilerine yansıdı.

OCAK AYINDA ÖLDÜRLEN KADINLARIN YÜZDE 50’SİNİN ÖLÜM NEDENİ BİLİNMİYOR

Ocak ayı verileri dikkate alındığında Türkiye’de kadınların ölüm nedenlerinde ilk sırada yer alan tespit edilememe oranı yüzde 50. 2022 yılının ocak ayı içerisinde işlenen 54 kadın cinayetinde ölüm nedenleri arasında tespit edilemeyenlerden sonra en fazla kadınların kendi hayatına dair karar alma isteği öne çıkıyor. Ocak ayında kadınların yüzde 42’si kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürüldü. Kadınların yüzde 4'ü de nefret ve ekonomik sebeplerden dolayı öldürüldü.

ŞUBAT AYINDA ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN YÜZDE 9’UNUN ÖLÜM NEDENİ EKONOMİ!

Yılın ikinci ayı dikkatte alındığında ise Türkiye’de 44 kadın öldürüldü. Şubat ayında işlenen kadın cinayetleri arasında yüzde 48’i tespit edilemezken; yüzde 43’ü de kendi hayatına karar almak istediği için öldürüldü. Türkiye’de sadece Şubat ayı içerisinde işlenen 44 kadın cinayetinde nefret şüphesiyle bir cinayet gerçekleşmezken; ekonomik sebeplerden dolayı da yüzde 9 oranında kadın öldürüldü.

2022 yılının Mart ayı baz alındığında da Türkiye’de öldürülen 43 kadından yüzde 46’sının ölüm nedeni tespit edilemedi. Kendi hayatına yönelik olarak karar almak isteyen kadınların yüzde 50’si, ekonomik nedenlerden dolayı yüzde 4 oranında kadın öldürüldü.

HABERE YORUM KAT