Yılın ilk üç ayında kadınların yüzde 139’u eşi tarafından öldürüldü

Yılın ilk üç ayında kadınların yüzde 139’u eşi tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu aylık olarak yayınladığı verilerini paylaştı. Platformun verileri dikkatte alındığında Türkiye Ocak, Şubat ve Mart aylarında öldürülen 141 kadından yüzde 139’u kocası tarafından katledildi.

Haber-Aziz Muhammet Ulubaş Türkiye’de artık kangren haline gelen kadın cinayetleri 2022 yılında da devam ediyor. Nisan ve Mayıs ayları dışarıda tutulduğunda, yani yılın ilk üç ayında Türkiye’de 141 kadın daha erkekler katledildi ve katledilen 141 kadından yüzde 139’u eşi tarafından öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun basından aldığı veriler dikkate alındığında eşlerinden sonra en fazla kadınlar birlikte oldukları erkekler tarafından öldürüldü.

KADINLARIN YÜZDE 13’Ü BABASI YA DA KARDEŞİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Türkiye’de yılın ilk üç ayındaki veriler dikkatte alındığında kadınların yüzde 34’ü birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldü. Ülke genelinde yılın ilk üç ayında eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürülen kadınların oranı yüzde 29, akrabaları tarafından öldürülenlerin oranı yüzde 25, tanıdığı tarafından öldürülenlerin oranı yüzde 23, oğlu tarafından öldürülen oranı yüzde 16, kardeşi tarafından öldürülenlerin oranı yüzde 9, eski eşi tarafından öldürülenlerin oranı yüzde 8 ve babası tarafından öldürülenlerin oranı ise yüzde 4 olarak platformun verilerine yansıdı.

OCAK AYINDA KADINLARIN YÜZDE 50’Sİ EŞİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilere aylara göre bakılacak olursa da Ocak ayında Türkiye’de öldürülen 54 kadından yüzde 50’si eşi tarafından öldürüldü. Kadınların yüzde 19’u tanıdığı, yüzde 12’si eskiden birlikten olduğu erkek tarafından, yüzde 8’i oğlu tarafından öldürülürken; kadın cinayetlerinde Ocak ayında öldürülen kadınların yüzde 4’ünün katili tespit edilemedi.  Ayrıca bir ay içerisinde birlikte olduğu erkek ve akrabası tarafından katledilen kadınların oranı ise yüzde olarak verilere yansıdı.

 KADINLARIN YÜZDE 9’U KARDEŞİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre Şubat ayında tespit edilemeyenler arasında bir kadın cinayeti yaşanmazken; kadınların yüzde 43’ü kadın eşi tarafından öldürüldü. Ayrıca yine Şubat ayı verilerine bakıldığında yüzde 13 oranında kadınlar akrabaları, yüzde 17 oranında ise kadınların birlikte olduğu erkek tarafından hayatlarına son verildi. Şubat ayı içerisinde kadınların yüzde 9’u kardeşi ve eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürürken; yüzde 4’ü de oğlu ve tanıdığı tarafından öldürüldü.

MART AYINDA 43 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Türkiye’de mart ayı içerisinde ise öldürülen 43 kadından yüzde 46’sı eşi tarafından öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayınladığı veriler doğrultusunda eşleri tarafından öldürülen kadınlardan sonra en fazla kadın yüzde 13 oranında birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldü. Sadece bir ay içerisinde öldürülen 46 kadından yüzde 8’i eski eşi, eskiden birlikte olduğu erkek ve akrabası tarafından öldürüldü. Platformun verilerine göre kadınların yüzde 4’ü tanınmayan, diğer kişiler, baba ve oğlu tarafından öldürüldü.

HABERE YORUM KAT