Z Kuşağı Nedir? Z kuşağının Özellikleri Nelerdir?

Z Kuşağı Nedir? Z kuşağının Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde yetişen; milenyum çağının gerektirdiği teknolojik ve yeni uygulamaları hızlı bir şekilde öğrenen bir nesil var.

Bu yeni nesil kuşaklar için merak edilen sorular arasına Z kuşağı nedir? Z kuşağının özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarına yazımızda yer vereceğiz.

Günümüzde yetişen bu çocukların algısının son derece yüksek ve çabuk öğrenen bir nesil olarak biliyoruz. Fakat kısaca bu nasılı daha yakından tanıyalım

Z kuşağı nedir?

Z kuşağı başlangıcı 2000 yıllarının başlarıdır. Yani Z kuşağı 2000 sonrası doğan nesillerden oluşmaktadır. Peki, tam olarak Z kuşağı nedir? Bahsetmeye çalışalım.

Z kuşağından önce X ve Y kuşakları bulunuyordu. 1965-1980 arasında doğanlar X kuşağı, 1980-1999 kuşağı arası doğan kişiler Y kuşağı olarak tanımlanır.  2000 ve sonrası doğanların tümü de Z kuşağıdır. X kuşağı teknolojiden biraz uzak, Y kuşağı teknolojiye yeni adapte olmuş iken Z kuşağı teknolojinin içinde doğmuştur. Hızlı öğrenim sağlayan çocuklar zaman zaman diğer kuşaklarla çatışmalar yaşayabilirler.

Z Kuşağının Genel Özellikleri

Z kuşağının bilmediğimiz bazı özellikleri bulunur. Z kuşağının genel özellikleri nelerdir? Sırayla inceleyelim.

  •          Teknolojiye ve lükse düşkündürler.
  •          Özgüvenleri yüksek
  •          Ne istedikleri konusunda emin olmaları
  •          Sosyal statü ve eğitime önem verirler
  •          Psikolojik ve zihinsel açıdan çabuk öğrenirler
  •          Arkadaş edinmekte zorlanırlar
  •          İmkânsız tanımını bilmezler
  •           Bilgiye ve değişime her zaman açıktırlar.

Z Kuşağının Önem Verdiği ve Önem Vermediği Şeyler

Günümüzde Z kuşağı pek çok konuda kendini geliştiren ve sürekli öğrenmeye odaklı bir kuşaktır. Fakat tüm bunlar arasında Z kuşağının önem verdiği ve önem vermediği şeyler bulunur.

Örneğin Z kuşağı sosyal olmadığı için sosyal hayata önem vermez. Emek gerektiren meslekler, ekip çalışmaları ve hayal gücünü engelleyen şeylere önem vermezler.

Z kuşağı en çok eğitime, öğrenmeye, ifade özgürlüğüne, teknolojinin tüm dallarına, bilgiye ve anlayışa önem verirler.

Z Kuşağının Değer Algıları

Z kuşağı soyut değil daha çok somut kavramlara inanırlar. İyi eğitim ve özgürlüğün ön planda olduğu bu nesilde duygusallığa yer verilmez. Z kuşağı klişe kavramlardan hoşlanmaz ve zihinlerini teknik alanlarda kullanırlar.

HABERE YORUM KAT