Zamanını Verimli Kullanamıyor musun? Çözüm: Pomodoro Tekniği

Zamanını Verimli Kullanamıyor musun? Çözüm: Pomodoro Tekniği

Zamanın verimli kullanılması konusunda herkesin bir sorunu var. Pomodoro ise bu sorunu çözmek için üretilmiştir.

Pomodoro tekniği ile zamanın verimli kullanılamıyor olması sorununa son! Günümüzde zaman son derece kıymetli. Peki, zamanı verimli kullanmak nasıl oluyor? Pomodoro tekniği nedir ve nasıl uygulanıyor sorularınızın yanıtını alarak, siz de zamanınızı verimli kullanabilirsiniz. Çok daha verimli geçireceğiniz zamanınız için artık zamanım yetmiyor sorunu kalmayacak.

Zamanı en iyi şekilde kullanmanın yolunu pomodoro ile oluyor.

Pomodoro Tekniğinin Tarihçesi

Pomodoro, İtalyanca domates demektir. Bu tekniğe ismini veren şey ise domates şeklinde olan saattir. Pomodoro tekniği geliştiricisi Francesco Cirillo, öğrencilik yıllarında odaklanma ile ilgili problemler yaşıyordu ve derslerine odaklanamıyordu. Bu nedenle sorunu çözmek için kendisi bir yöntem geliştirdi. 1922 yılından günümüze kadar gelmeyi başaran teknik, yoğun talep görmüştür. Zamanın etkin ve verimli kullanılması için kişinin kendisine vakit ayırması ve dinlenmesi de gerekiyor. Herkesin uygulayabileceği bir teknik olduğundan basit bir şekilde yöntem uygulanabiliyor. Genç, yetişkin, öğrenci ya da yaşlı fark etmeden bu teknik ile mevcut olan zamanın en iyi şekilde değerlendirilmesi söz konusu oluyor.

Pomodoro Tekniği Uygulamak

Merak edilen bir diğer soru ise pomodoro tekniği nasıl uygulanır sorusunun yanıtı. Uygulama son derece basit. Bu teknik ile ilgili alacağınız bilgi ile uygulamaları kusursuz bir şekilde yapabilirsiniz. Gün boyunca her proje için zaman kısa aralıklarla bölünerek periyodik molaların verilmesi sağlanır. Düzenlenen çalışma periyoduna da pomodoro adı verilir.

Teknik aşamalar;

  • Çalışma 25 dakika boyunca olacaktır. Yapacağınız iş üzerinde yoğunlaşmak için çabalayın. Ardından odaklanarak 25 dakika boyunca çalışmanızı gerçekleştirin. Başka bir konuyla ilgilenmemek ve bu süreçte farklı bir duruma yönelmemek önemlidir.
  • Molanız ise 5 dakika olacak. Bu sürenin zihni yoracak olan şeyler ile ilgilenerek geçirilmemesi gerekiyor. Zihninizi tazelemek için 5 dakika yeterlidir.

Moladan sonra aynı döngüyü sürdürmeniz gerekiyor. Pomodoro uygulama tamamen bu döngünün sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi ile olacaktır. Buna dikkat ederek siz de uygulamaları yaparak kısa süre içinde zamanını verimli hale getirebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT